Irak'ta “rim türü ceylanlar“ yok olma tehlikesi yaşıyor

Kerkük'teki hayvanları korumadan sorumlu Mansur: "Bir dönem ülkenin simgesi olan ceylanlar maalesef son on yıldır hükümet tarafından ihmal edilmiş durumda"

Irak'ta “rim türü ceylanlar“ yok olma tehlikesi yaşıyor

KERKÜK (AA) - ALİ MUKARREM GARİP - Irak'ın sadece Kerkük kentinde yer alıp, bir dönem ülkenin milli sembolü olan "rim türü ceylanlar" şimdi nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kerkük'ün Dibis ilçesindeki ormanlık alanda, Irak merkezi hükümetinin gözetiminde yaklaşık 70 rim ceylanı yaşıyor ancak ülkenin içerisinde olduğu savaş ve ekonomik krizden dolayı ceylanlar kaderine terk edilmiş durumda.

Irak Tarım Bakanlığı'na bağlı Kerkük'teki hayvanları korumadan sorumlu Süleyman Mansur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu alanda yer alan rim ceylanlarının neslinin tükenmemesi için koruma altına alınması lazım." ifadelerini kullandı.

Dibis bölgesindeki ormanlık alanda yaşayan ceylanların 90'lı yıllarda hükümetin girişimleri sonucu koruma altına alınmaya başlandığını hatırlatan Mansur, "Bir dönem ülkenin simgesi olan ceylanlar maalesef son on yıldır hükümet tarafından ihmal edilmiş durumda." dedi.

Ceylanların durumlarının çok kötü olduğunu dile getiren Mansur, Irak merkezi hükümetine derhal harekete geçmesi için çağrıda bulundu.

Kerkük vilayeti çevresinde terör örgütü DEAŞ'ın varlığından dolayı hükümetin istenilen düzeyde gerekli yardımları sunamadığını aktaran Mansur, ormanlık alanın korunması için de yeterli bekçinin olmadığını kaydetti.

Ceylanların bakımından sorumlu Veteriner Yusra Enver ise, nesli tükenmekte olan ceylanlara bakacak yeterli sayıda çalışanın olmamasını dile getirdi.

Bağdat'ın son on yıldır ormanlık alan için herhangi bir işçi veya memur ataması yapmadığına sitem eden Enver, "Bırakın bakacak işçinin alınmasının, ceylanlara verilen yemleri bile kendimiz temin ediyoruz." ifadesini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 16:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER