Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen 2. Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın açılış töreninin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve İsrail'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı"na ilişkin soru üzerine Tüfenkci, "ABD Başkanı Trump'ın tek taraflı almış olduğu karar Ortadoğu'ya saatli bir bomba gibi düştü. Zamanlama ve etki anlamında Ortadoğu'daki sıkıntılara yeni bir sıkıntı ekledi. Bizim açımızdan ve dünya açısından bu karar 'yok' hükmündedir. Kudüs'ün Müslümanlar için ne kadar önemli olduğunu izah etmeye gerek yok. Sadece Müslümanlar için değil bütün semavi dinler için Kudüs önemli. İnsanlığın ortak malı olan Kudüs'ü tek taraflı ve yanlı olan bir kararla tartışmalı hale ve sıkıntının kaynağı haline getirmek esasında insanlığa yapılmış bir ayıptır. İnanıyorum ki dünya bu sıkıntıyı da atlatır ve bu karar ABD'nin tek taraflı almış olduğu bir karar olarak tarihte yerini alır." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği gibi platformlarda bu sıkıntıyı dile getirerek farkındalık oluşturacaklarını vurgulayan Tüfenkci, "İslam ülkeleri bu konuda samimilerse mesela yapılan silah anlaşmalarını yeniden gözden geçirebilirler ve bu konuyu bir ön şart olarak ileri sürüp askıya da alabilirler. Çok çeşitli tavırlar ortaya konulabilir. İslam dünyası inşallah harekete geçer." değerlendirmesinde bulundu.

- Kılıçdaroğlu'nun sözleri rahatsızlığın kaynağına ilişkin ipuçları veriyor"

Tüfenkci, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bazı medya kuruluşlarına yönelik açıklamalarına ilişkin şunları kaydetti: 

"Ana muhalefet partisinin 15 Temmuz'da bu ülkeye karşı hain bir darbe girişimine kalkan FETÖ'ye ve onların propagandasını yapan basın yayın organlarına yönelik  sarf ettiği sözleri hatırlayın. Samanyolu, Zaman gibi kapatılan televizyon ve gazetelerle ilgili sözlerini hatırlayın. Şimdi özellikle milletin sesi olmaya, yerli ve milli bir duruş sergilemeye kalkan bir basın yayın organımıza karşı hayrete düşürebilecek ve bir ana muhalefet liderine yakışmayan, akıl tutulması niteliğinde beyanatlarda bulunması, nezaketsizce ifadeler esasında bu rahatsızlığın nerelerden kaynaklandığını görmemiz açısından ipuçları veriyor. Herkes işini yapmalı. Basın yayının da her fırsatta özgür olmasını diliyorsak ve istiyorsak bununla ilgili hassasiyeti de göstermemiz lazım."

- "Kazanan 3-5 kişi, kaybeden yüzlerce insan"

Son dönemde sanal çiftlik oyunlarıyla gündeme gelen ve "saadet zinciri" olarak bilinen piramit sistemlere ilişkin de değerlendirmede bulunan Tüfenkci, sistemin çoğunlukla herhangi bir ürün ve hizmet ticareti olmadan ya da sistemi gizlemek için göstermelik ürünler üzerinden işlediğini anlattı.

Tüfenkci, kumar mantığıyla işlerini yürüten birkaç kişinin kazandığı ama büyük kesimin kaybettiği piramit satış sistemi konusunda tüketiciden şikayetler geldiğine dikkati çekerek, "Arkadaşlarımız incelemeleri başlattılar, suç duyurularında bulundular. Özellikle tüketicilerimizin, insanlarımızın kısa zamanda büyük karlar vadeden bu tür yapılara dikkat etmelerini istiyoruz. Çünkü kazanan 3-5 kişi, kaybeden yüzlerce insan. Yasaların bize verdiği yetkiyle yaptırımlarımız var. Kapatmalara, soruşturmalara kadar gidiyor ancak yasal bir boşluğun da olduğunu görüyoruz. Bunun için kısa zamanda bir madde düzenlemesini de yapacağız." dedi.