Yılmaz: Öğretmen ve öğretim üyesine yatırım yapacağız

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, "Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız." dedi.

Yılmaz: Öğretmen ve öğretim üyesine yatırım yapacağız
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesinin 2016-2017 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.

Yılmaz, Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, eğitimde çok büyük yol aldıklarını söyledi. Türkiye'yi 21. yüzyıla taşıyacak en büyük çalışmanın üniversitelerden geleceğini aktaran Yılmaz, "Üniversiteler bir toplumu ileri götüremezse o toplumun ilerlemesi mümkün değildir. Bir yere üniversite geliyorsa umut, müteşebbis ruhu geliyor demektir." ifadesini kullandı.

Hükümete geldikleri dönemde Türkiye'de 76 üniversite olduğunu anımsatan Yılmaz, şimdi 181 üniversitenin bulunduğunu aktardı.

Bakan Yılmaz, eğitimin temelinin öğretmen olduğunu ve öğretmen olmadan eğitim yapabilmenin mümkün olmadığını vurgulayarak, "Derslik yaparsınız, müfredat olur, bina olur. Ama öğretmen yoksa, öğretim üyesi yoksa ders yapabilmek mümkün değildir. Dersliğiniz yoktur, müfredat yoktur, kitap yoktur. Ama öğretmeniniz, öğretim üyeniz varsa açık alanda da olsa mutlaka eğitim yapılır. Öğretmen ve öğretim üyesi eğitimin en temel unsurudur. Önümüzdeki dönemde de buna yatırım yapacağız." değerlendirmesini yaptı.

"Eğitimde tek tipleştirme olabilmesi mümkün değil"
Türkiye'nin eğitimde başarılı olduğunu ancak eleştirilerin yapıldığını dile getiren İsmet Yılmaz, şunları kaydetti:

"Eleştiriler var, 'darbeyi yapan da bu eğitimden çıktı' diyorlar. Doğru ama darbeye karşı olan da bu eğitimden çıktı. 'Dağa çıkan da bu eğitimden çıktı' diyorlar ama dağa çıkanla mücadele eden de bu eğitimden çıktı. Eğitimde tek tipleştirme olabilmesi mümkün değil. Çünkü eğitimin payı bir raddeye kadardır. Eğitimin dışında çevrenin payı vardır. Çevrenin dışında ailenin payı vardır."

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER