Müezzinoğlu: Mağdurum diyenin herkesin başımızın üstünde yeri var

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "'Ben mağdurum" diyen herkesin büyük önemi bulunduğunu belirterek, "Mağduriyetinde haklıysa devlet ve milletin bu yaşadığı süreç adına o da bir gazi gibi, şehit yakını gibi kısa süreli bir mağduriyet yaşamış olur. 'Devletime, milletime, vatanıma helal olsun' der ve yine görevinin başına geçer" dedi.

Müezzinoğlu: Mağdurum diyenin herkesin başımızın üstünde yeri var
 

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "'Ben mağdurum" diyen herkesin büyük önemi bulunduğunu belirterek, "Mağduriyetinde haklıysa devlet ve milletin bu yaşadığı süreç adına o da bir gazi gibi, şehit yakını gibi kısa süreli bir mağduriyet yaşamış olur. 'Devletime, milletime, vatanıma helal olsun' der ve yine görevinin başına geçer" dedi.

Kabine değişikliği sonucu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirilen Mehmet Müezzinoğlu, seçim bölgesi olan Bursa'nın Harmancık İlçesi'nde Eko Turizm Tesisleri'nde dağ yöresi ilçe başkanları, yönetimleri ve belediye başkanlarıyla bir araya geldi. Bakan Müezzinoğlu, gazetecilerin darbe girişiminin ardından kamudaki görevden almaların bir komisyon tarafından yeniden gözden geçirileceği ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

"Burada iki başlık var. Temel başlık, mağduriyetin oluşmaması ama mağduriyetin oluşmamasının iki kesimi var. Birinci kesim, millet ve devlet. 15 Temmuz akşamı hain kalkışma, milleti ve devleti mağdur etme ve bunun sonucunda 241 şehidimiz var. Mağduriyet, bu şehit ailelerinin. 2 bin 100 civarında gazimiz var. Bunların bir kısmı hayatını engelli yaşacak. Bir de 80 milyon insan, o geceyi korku, panikle, kaderiyle oynayan hain bir yapıyla yaşadı. Bir defa ilk mağdur olmaması gereken, 80 milyon. Bu hain girişimi yapanlar, her türlü cezayı müeyyidenin muhatabı olmalı ve kamu vicdanı bu anlamda rahat olmalı. Bunu yaparken de bir mağdur kitle oluşmamalı."

Mağduriyetlerin giderilmesi için güçlü bir iradeyle devam etmek gerektiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti;

"Ben mağdurum' diyen herkesin başımızın üstünde yeri var. Mağduriyetinde haklıysa devlet ve milletin bu yaşadığı süreç adına o da bir gazi gibi, şehit yakını gibi kısa süreli bir mağduriyet yaşamış olur. 'Devletime, milletime, vatanıma helal olsun' der ve yine görevinin başına geçer. Cumhurbaşkanımızın talimatı, 'Hak edeni cezalandırırken, bir mağduriyet oluşmasına asla müsaade etmemeliyiz. Titiz davranmalıyız. Bu hızlı kararlarda ola ki bazı mağduriyetler varsa onların da hak ve hukukunu korumalıyız'. Bütün bakanlıklarda dönüş taleplerini zaten alıyoruz. Bu incelemeleri hızla yaparak, hiçbir mağduriyet yaşanmaması gayreti içinde olacağız."

"BYLOCK SİSTEMİNDE YAKLAŞIK 180 BİN KİŞİDEN BAHSEDİLİYOR"

Müezzinoğlu, yüz binlerle ifade edilen kişilerin açığa alındığını ifade ederek, "ByLock sistemiyle darbe eyleminin iletişimi içinde olan yaklaşık 180 bin kişiden söz edildiğini anlatırken, "Takdir edersiniz ki henüz daha 2 ay olmadı. Binlerle ifade edilen kişinin analizini yapabilmek, bir taraftan da hızlı karar vermek gerekiyor. Burada minimum da olsa mağduriyet olabilme ihtimalini söylüyoruz ve görüyoruz. 'Bu ihtimal devam etsin' bakışımız yok. Kim elini vicdanına koyup 'Ben mağdurum' diyorsa bizim vicdanımız onlara açık" dedi.

Çalışma ve Sosyal Bakanlığı'nda 785 kişinin ihraç edildiğini, 180 kişinin açığa alındıktan sonra iade edildiği bilgisini veren Müezzinoğlu, 520 kişiyle ilgili araştırmanın da devam ettiğini bildirdi.

"PKK İLE İLGİLİ OLANLAR DA İHRAÇ EDİLİYOR"

Son bir yılda 700'e yakın terör şehidi verildiğine dikkati çeken Bakan Müezzinoğlu, kamuda, Güneydoğu'daki PKK eylemlerine yataklık yapanların da bu süreçte incelendiğini anlatırken "Devlet ve millet adına kamu görevi üstlenen ve tavrı, devlet ve milletten yana olmayanların kamuda durma şansı olmayacak. Bu anlamda da önümüzdeki 15 gün veya 1 ay içinde PKK ile ilişiği olan, destek veren kim varsa bunlarla ilgili kararlar da gelecek" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, daha sonra geçen ağustos ayında, Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi Yeşilova kırsal kesiminde bir grup PKK'lı teröristin yaptığı saldırıda yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit olan 24 yaşındaki Uzman Çavuş Zeki Uğur'un, Büyükorhan İlçesi Piribeyler Mahallesi'ndeki babasının evi ve mezarını ziyaret etti. Şehidin mezarında dua okuyan Bakan Müezzinoğlu, şehit babası Yusuf Uğur'a başsağlığı dileğinde bulundu.

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER