MHP'li Ayhan: 2017 çok daha zor geçecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Yeni Orta Vadeli Program'a göre, 2016 ve 2017 yılında hem büyüme azalacak, bütçe açığı büyüyecek hem de cari açık artacak, işsizlik çift hanede kalacak. Yani Türkiye'nin hiçbir temel problemine çözüm getirilmeyecektir." dedi.

MHP'li Ayhan: 2017 çok daha zor geçecek
Ayhan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, MHP'nin mesnetsiz bir şekilde karalandığını savunarak, "Biz terörizm ve teröristlerle mücadelede, devletin, demokrasi ve parlamenter sistemin korunmasında, anayasanın ve hukukun çiğnenmemesinde hep tarafız." diye konuştu.

Anayasaya bakışlarında da başkanlık sistemine karşı duruşlarında da herhangi bir değişiklik, sapma veya savrulmanın söz konusu olmadığını belirten Ayhan, anayasanın ilk 4 maddesinin değişmemesi, değiştirilmesinin dahi teklif edilmemesi hususundaki ısrarlarını kayıtsız şartsız muhafaza ettiklerini dile getirdi.

Bütçenin bu hafta Meclis'e sunulduğunu ve 2017-19 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program'ın da geçen hafta açıklandığını anımsatan Ayhan, şunları kaydetti:

"Yeni Orta Vadeli Program'a göre, 2016 ve 2017 yılında hem büyüme azalacak, bütçe açığı büyüyecek hem de cari açık artacak, işsizlik çift hanede kalacak. Yani Türkiye'nin hiçbir temel problemine çözüm getirilmeyecektir. Orta Vadeli Program ile 2023 hedefleri de toprağa gömülmektedir. Küresel makroekonomik arka planın olumsuza dönmesi, yurt içinde bazı endişeler ve büyümenin yavaşlaması, dış açığın yanlış yönde ilerlemesi ve makroekonomik politikaların gevşiyor olması büyük endişe kaynağıdır. Bu kombinasyonun Türk lirasına ve tüm ekonomiye zarar vermeye devam etmesi de kaçınılmazdır."
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ayhan, MHP'nin Anayasa değişikliği teklifi konusundaki tavrının ne olacağı sorusuna, "Şimdi bizim önümüzde hiçbir teklif yok. Sayın Genel Başkanımızın da söyledikleri açık, net.

Önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz." yanıtını verdi.
Anayasa konusunda daha önce Meclis çatısı altında yapılmış çalışmalar bulunduğunu anımsatan Ayhan, konunun TBMM'ye gelmesi halinde hep beraber değerlendireceklerini ve partisinin bu konuda hep samimi davrandığını söyledi. AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER