‘HDP kararı sürüncemeye bırakılmadan verilmeli’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, HDP’nin kapatılma davasında esas ve ek savunmaların tamamlandığını belirterek, "Anayasa Mahkemesinde 10 Ocak 2023 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı sözlü açıklama, daha sonra belirlenecek günde HDP’liler de sözlü savunma yapacaklar" dedi.

‘HDP kararı sürüncemeye bırakılmadan verilmeli’

Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin kapatılmasıyla ilgili dava sürecini değerlendiren Feti Yıldız şunları kaydetti:

"Dosyada bulunan tüm beyan ve evrakların incelenmesinden sonra Raportör, raporunu Yüksek Mahkemeye sunacak. Raporun üyelere dağıtılmasının ardından, Başkan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşecek.
15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi bir karar bağlayacaktır.

Bu karar; davanın reddi, Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı kapatılması, dava konusu fiillerin ağırlığına göre hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılması olabilir. Bu hızla bu usul ne zaman tamamlanır bilemeyiz.

Ancak; Herkes tarafından bilinen bir şey varsa, onun da; 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak genel seçimler nedeniyle siyasi partilere yapılacak hazine yardımının 3 kat olarak verileceği ve ilk diliminin 10 Ocak tarihine kadar siyasi partilerin banka hesaplarına yatırılacak olmasıdır."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER