Erdoğan: Kıytırık pankart mı bizi yolumuzdan döndürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsviçre'de terör örgütü yandaşlarının düzenlediği mitinge ilişkin, "15 Temmuz'da F-16'larla bizi yolumuzdan döndüremediler, bunların kıytırık pankartı mı bizi yolumuzdan döndürecek." dedi.

Erdoğan: Kıytırık pankart mı bizi yolumuzdan döndürecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasına, "İstiklal Harbi'mizin müjdeleyicisi Samsun, inşallah ülkemizin yeni döneminin habercisi olacaktır." diyerek başladı.

1919'da Samsun'da yakılan meşalenin, 1922'de İzmir'de düşmanı denize dökene kadar ülkeyi aydınlattığını belirten Erdoğan, Cumhuriyet tarihi boyunca Samsun'un hep hakkı ve hakikati savunduğunu, demokrasi ve kalkınma mücadelesinin ilk safhalarında yer aldığını söyledi.

Türkiye'nin 16 Nisan'da yeni bir yönetim sistemine geçme kararı vereceği bir dönemde Samsun'a yine büyük görevler düştüğünü vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"10 Ağustos 2014 seçimlerinde yüzde 66 ile Türkiye'nin doğrudan ilk cumhurbaşkanını, bu kardeşinizi, seçerek göreve getirdiniz. Bu defa cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için oy vereceksiniz. Ülkemizi yeni yönetim sistemine kavuşturacak anayasa değişikliği halk oylamasının önemini sizlerin çok iyi bildiğine inanıyorum ama bu defa Samsun'a yüzde 66 yetmez.

16 Nisan'da çok daha yüksek bir oranda 'evet'te tüm Karadeniz'e, tüm Türkiye'ye örnek olacağınıza inanıyorum. Samsun, büyük Türkiye için 'evet' diyor mu? Güçlü Türkiye için 'evet' diyor mu? Müreffeh Türkiye için 'evet' diyor mu? İstikrarlı Türkiye için 'evet' diyor mu?" 

"Sevgi kardeşimizin kahramanlığı da nesilden nesile aktarılacaktır"

Arif Nihat Asya'nın "Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor" şiirinin "Şehitler tepesi boş değil, Toprağını kahramanlar bekliyor. Ve bir bayrak dalgalanmak için, Rüzgar bekliyor." dizesini hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şehitler tepesini boş bırakmayan askeriyle, polisiyle, korucusuyla, erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Eğer bir gün bile şehitlerimizi unutursak kalbimiz dursun...

Biz bu ülkeyi, bu milleti ölümüne sevdik. Bu sevginin önünde hapishane demirleri bile duramadı, bu sevdanın önünde nice tuzaklar, nice çelme takmalar, nice arkadan hançerlemeler duramadı, bu açıdan bizi tankıyla, topuyla darbeciler dahi vazgeçiremedi. Avrupalı, gösterilerine pankartlara resmimizi koyup, kafamıza silah dayıyorlar ya, sanıyorlar ki bu şekilde bizi korkutacaklar, bu yoldan geri döndürecekler. Rabbim ne buyuruyor. 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz." 

"Kıytırık pankartı mı bizi yolumuzdan döndürecek"

Erdoğan, İsviçre'de terör örgütü yandaşlarının düzenlediği mitinge ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"15 Temmuz'da F-16'larla, savaş helikopterleriyle bizi yolumuzdan döndüremediler, bunların kıytırık pankartı mı bizi yolumuzdan döndürecek. Yaptığınız terbiyesizlik sizin sicilinizde kara bir leke olarak kalır, onun dışında biz tehditlere eyvallah etmeyiz. Güya İsviçre bu olayla ilgili soruşturma açmış. Her şey İsviçre devletinin, hükümetinin, polisinin gözü önünde oldu. Onların polislerinin korumasıyla oldu. Bu gösteri, Alp dağlarının tepelerinde değil, İsviçre parlamentosunun önünde oldu, geçin bunları geçin. Siz kimi aldatıyorsunuz?"

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER