Erdoğan: Babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir kurumda adım kullanılarak iş yapılmasına rıza gösteremem. Ben bir bakanımı veya bir bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun" dedi.

Erdoğan: Babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Kurallar dışında davranılmasına müsaade edemem"

Yıllarca bürokratik oligarşi ile mücadele ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde, nerede işinin altından kalkamayan, nerede tembellik yapan, nerede sorumluluğunun yükünü taşıyamayan biri varsa, hemen şu tarz ifadelerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyor: 'Beyefendi böyle istiyor' veya 'Cumhurbaşkanımız böyle istiyor' veya 'Külliye böyle istiyor' Bu yöntemin, basit bir bir bürokratik işlemden, herhangi bir yatırımın detayları ile ilgili tercihlere, ömrümde hiç görmediğim, tanışmadığım insanların taltifi veya tasfiyesine kadar her konuda kullanıldığı anlaşılıyor. Eğer birisine bir şey söyleyeceksem, tavır koyacak, irade beyan edeceksem kimseyi aracı koymaya ihtiyacım yok. Bunu bizzat kendim yaparım. Biz yıllarca bürokratik oligarşiyle mücadele ettik ama şimdi şahsım üzerinden yeni bir bürokratik oligarşi inşa etmeye çalışmaları asla kabul edilebilir bir durum değildir. Kurallar, kaideler dışında davranılmasına müsaade edemem."

"Babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun"

Hiçbir kurumda şahsının adı kullanılarak kural dışı çalışma yapılmasına rıza göstermeyeceğine dikkati çeken Erdoan, şunları kaydetti:

"Bana göre bu tavır, yani, 'Beyefendi, Cumhurbaşkanı böyle istiyor' sözü, adeta bürokratik oligarşinin yeni bir şifresi haline dönüşmüştür. Sorun çözme makamında olduğu halde sürekli şikayet eden, suçu başkalarına atan, özellikle de bizi bahane ederek kendini kurtarmaya, temize çıkarmaya çalışan herkes, benim gözümde başarısız biridir. Hiçbir bakanlıkta, hiçbir kurumda, hiçbir teşkilatımızda şahsımın adı kullanılarak herhangi bir sürecin tıkanmasına, kurallar, kaideler dışında iş yapılmasına rıza gösteremem. Bu benim en yakınım da olsa lütfen bizzat ben bir bakanımı veya bir bürokratı aramıyorsam babamın oğlu olsa kapıdan geri koysun."

"Alevi kardeşlerimiz birinci sınıf vatandaşlarımızdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Son günlerde yeniden gündeme getirilmeye çalışılan, Alevi kardeşlerimize yönelik provokasyonları yapanlar da olsa olsa Lawrence misyonlu kişiler olur. Herkes gibi Alevi kardeşlerimiz de bu ülkenin asli sahipleridir, birinci sınıf vatandaşlarımızdır, her türlü hakka ve imkana sahip bireylerdir." dedi.

"CHP'nin tek politikası AK Parti'nin yaptığının tam tersini yapmak"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını eleştiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son günlerde yıl dönümleri vesilesiyle, cumhuriyetimizi, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sıkça andığımız için CHP'den her an cumhuriyet ve Atatürk karşıtı açıklamalar yapılmasını bekler hale geldik. Çünkü bunların kendilerine mahsus bir duruşu yok. Tek bir politikaları var; o da bizim ve AK Parti'nin yaptığının tam tersini yapmak, söylediğinin tam zıddını söylemek. CHP, bu zat eliyle hızla, maalesef ana muhalefet partisi olmaktan çıkıp 'ana hıyanet partisi' konumuna sürüklenmektedir." diye konuştu.

"Trump ile tekrar görüşeceğiz"

Erdoğan, ABD Bakanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşmeye de değinerek, "Uzun zaman sonra ABD-Türkiye ilişkilerinde ortak frekans yakalayabildiğimiz bir görüşme oldu. Devamını önümüzdeki günlerde yapacağız." dedi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER