Destici: Türkiye Cumhuriyeti devletinin dostluğunu kaybederler

BBP Genel Başkanı Destici, "Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ve diğer partilere bağlı olan gruplar akıllarını başlarına devşirmezse, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin dostluğunu kaybederler." dedi.

Destici: Türkiye Cumhuriyeti devletinin dostluğunu kaybederler

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, Kerkük meselesinin sadece Kerkük'te yaşayan Türklerin değil, bütün Türk milletinin davası olduğunu ifade etti.

Türk devleti ve milletinin Kerkük halkına her zaman destek verdiğini belirten Destici, Kerkük'te yaşananları Türkiye'nin kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Destici, "Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) ve diğer partilere bağlı olan gruplar akıllarını başlarına devşirmezse, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve milletinin dostluğunu kaybederler. Tarihe dönüp baksınlar, yarın nasıl bir bedel ödeyeceğini görürler. Geçmişte çok ağır bedel ödemişlerdir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki açıklamalarının Kerkük halkına güven verdiğini dile getiren Destici, Kerkük'teki Türkmenler'in de Türkiye'nin bekasını kendilerinden önce düşündüklerini ve bu konuda onlara her türlü desteğin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Bayrak değil, toprak meselesi"

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi ise yaşanan bayrak krizine Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının gereken tepkiyi gösterdiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Orada yaşanan gerginlik bayrak meselesi değil, toprak meselesidir. Çünkü bayraklar ne isteyecek, toprak isteyecekler. Demek ki birisi bayrağını getirip toprağımıza bıraktığı zaman yerimizi almak istiyordur. Yapılanlar yasa dışıdır."

AA

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 17:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER