CHP'li Torun: Balıkesir Belediye Başkanının yapmış olduğu istifa açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur

"Bugün demokrasimiz ve yerel yönetimler için kara bir gündür. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Edip Uğur'un yapmış olduğu istifa açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur"

CHP'li Torun: Balıkesir Belediye Başkanının yapmış olduğu istifa açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur

ANKARA (AA) - CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Bugün demokrasimiz ve yerel yönetimler için kara bir gündür. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Edip Uğur'un yapmış olduğu istifa açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur." ifadesini kullandı.

Torun, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde istifa eden AK Partili belediye başkanlarının baskıya maruz kaldıklarını çeşitli biçimlerde dile getirdiklerini ileri sürdü.

Torun, şöyle devam etti:

"Ne var ki; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Edip Uğur, bugün yaptığı açıklamada, istifa etmesi için yapılan tehditlerin evine, ailesine kadar ulaştığını ifade etmiş, bu koşullar altında göreve devam etme koşullarının ortadan kalktığını belirterek, 2014 yerel seçimlerinde devraldığı Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmiştir. Bugün demokrasimiz ve yerel yönetimler için kara bir gündür. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Edip Uğur'un yapmış olduğu istifa açıklaması başlı başına bir suç duyurusudur. Bu açıklamayı duyan ilgili savcılarımızın hemen harekete geçerek, konuya ilişkin soruşturma başlatması bir zorunluluktur."

Belediye başkanının tehdit edilmesinin anayasanın birden fazla maddesini ihlal edildiği suç niteliği taşıdığı savunan Torun, şunları kaydetti:

"Seçme ve seçilme hakkının anayasal bir hak olarak tehdit altında bulunması yanında, belediye başkanımızı istifaya sevk eden bu tehdit, Anayasa'nın 127. Maddesinin de ihlali anlamına gelmektedir. 127. Madde belediye başkanlarımızın iradeleri dışında görevlerinin sona erdirmenin yargı yoluyla olacağını açık biçimde belirtirken, bu tür bir iradeyi yasal olmayan yollardan kullananlar, birçok yasa yanında anayasayı da ihlal etmişlerdir. İlgili Cumhuriyet Savcılarını derhal harekete geçmeye ve sorumlular hakkında işlem yapmaya davet ediyoruz."

AA

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 23:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER