CHP'den İçişleri Bakanı Soylu hakkında gensoru önergesi

TBMM (AA) - CHP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında gensoru önergesi verdi.CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Soylu'nun, AK Parti'nin Trabzon'da...

CHP'den İçişleri Bakanı Soylu hakkında gensoru önergesi

TBMM (AA) - CHP, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında gensoru önergesi verdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Soylu'nun, AK Parti'nin Trabzon'da bir ilçe kongresinde "Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum, sen bittin” diyerek, Kılıçdaroğlu'nu tehdit ettiği savunuldu.

Soylu'nun konuşmasının diğer bölümlerinde "iftiralar içeren, siyasi ahlaka sığmayan seviyesiz sözlerle sindirmeye çalıştığı, aynı tehditlerine sosyal medya üzerinden de devam ettiği" ileri sürüldü.

Siyasetçiler arasında eleştiri ve şiddetli tartışmaların demokrasinin işleyişi açısından son derece doğal olduğuna işaret edilen önergede, şunlar ifade edildi:

"Doğal olmayan silahlı güçleri emri altında bulunduran bir kişinin hakaret ve tehdide başvurmasıdır. Bu bakımdan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bakanlığının gerektirdiği sorumluluğu yerine getirmemiş, mafyavari yöntemlere başvurmuştur."

Soylu'nun sözlerinin, kin ve nefretin olduğu kadar CHP'ye oynanan komplonun da itirafı niteliği taşıdığının iddia edildiği gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Bu ifadeleri kullanan sıradan bir kişi değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı'dır. Bu açıdan İçişleri Bakanı'nın sözleri basit bir tehdit değil, kolluk kuvvetlerine talimat amacını taşıyan yasa dışı bir girişimdir. Bu sözlerle Sayın Kılıçdaroğlu açıkça hedef haline getirilmiştir. Siyasetin antidemokratik bir şekilde kolluğun bağlı olduğu bakanlık eliyle dizayn edilmeye çalışılması, demokrasinin tasfiyesi anlamına gelmektedir.

Açıklanan nedenlerle, bulunduğu makam itibariyle tarafsızlık, hukuk içinde hareket etme ve İçişleri Bakanlığını yasalara uygun olarak yönetme sorumluluğu konusunda güveni tamamen yitiren İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu hakkında Anayasanın 98 ve 99 uncu, TBMM İçtüzüğünün 106 ncı maddeleri uyarınca gensoru açılmasını arz ve teklif ederiz."

AA

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 11:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER