Çavuşoğlu: Rusya ateşkes için işbirliği yapmak isterse biz buna varız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Resmi Konutu'nda, Letonyalı mevkidaşı Edgars Linkevics ile heyetler arası görüşmede bulundu.

Çavuşoğlu: Rusya ateşkes için işbirliği yapmak isterse biz buna varız
Ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Letonyalı Dışişleri Bakanı Linkevics'e, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra gösterdikleri dayanışma için teşekkür etti.

Türk halkının 15 Temmuz'da sadece ülkeye yönelik bir tehdidi savuşturmakla kalmayıp Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyayı etkileyebilecek bir girişimi boşa çıkardığını belirten Çavuşoğlu, "Bu zorlu süreçte Türk halkı ve bizler dost ve müttefikleri yanımızda görmek istedik. Letonya gerçek dost ve müttefik olduğunu bu süreçte gösterdi." diye konuştu.

Letonya ile teröre karşı yakın işbirliği içinde olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, bu çerçevede mevkidaşına Letonya'daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında bilgi verdiğini aktardı.

"Siyasi çözüm için çabaları sürdürmeliyiz"
Görüşmede Suriye başta olmak üzere Ukrayna ve Kırım gibi bölgesel konuları da değerlendirme fırsatı bulduklarını dile getiren Çavuşoğlu, "Bu konularda ortak anlayışa sahip olduğumuzu gördük." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye'deki gelişmeler noktasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye ile ortak hareket edebilecekleri yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Türkiye'nin Suriye'de ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme ulaşılması için alınan tüm kararları desteklediğini, kararların alınmasına ve uygulanmasına bugüne kadar katkı verdiğini söyledi.

Bugüne kadar ateşkesin ihlal edilmesi ve insani yardımların ulaştırılmasındaki engellere bakıldığında, bunu ihlal edenin rejim ve destekçileri olduğunun görüldüğünü ifade eden Çavuşoğlu, son olarak ABD ve Rusya arasında Suriye konusunda varılan anlaşmaya da güçlü destek verdiklerini ve uygulanması için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) ile de yardımların ulaştırılması için gerekli çalışmaları yürüttüklerini ancak yardım tırlarının ya engellendiğini ya da Halep'e doğru giderken rejim tarafından vurulduğunu anımsattı.

Son 5 yılda rejim ve destekçileri tarafından defalarca kimyasal silah ve varil bombaları kullanılarak savaş suçu işlendiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Son anlaşma da uygulanmadığına göre ateşkes ve siyasi çözüm için çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile dün Ankara'da bir araya geldiğini hatırlatan Çavuşoğlu, mevkidaşı ile Suriye konusunda detaylıca görüşme fırsatı bulduklarını bildirdi.

Çavuşoğlu, "Bu konuları, ilişkilerin normalleşmesinin ardından Rusya ile de değerlendiriyoruz. Eğer Rusya samimi şekilde ateşkes ve insani yardımlar için bizimle işbirliği yapmak isterse biz buna varız." şeklinde konuştu

"Yeni müsteşar Ümit Yalçın"
Çavuşoğlu, bir soru üzerine İsrail ile gelecek günlerde eş zamanlı ve karşılıklı büyükelçileri atamak istediklerini belirtti.

Çavuşoğlu, ayrıca, müsteşar Feridun Sinirlioğlu'nun BM Daimi Temsilcisi olarak 15 Ekim'de görevine başlayacağını hatırlatarak, "Yeni müsteşar için dün MGK toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) ve Başbakanımız (Binali Yıldırım) ile istişare yapma şansı bulduk. Bunun sonucunda şu anda müsteşar yardımcımız olan Ümit Yalçın'ı, müsteşar olarak atama kararı aldık. Daha resmi işlem tamamlanmadı ama önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın onayına arz edeceğiz." dedi.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER