Çavuşoğlu'ndan Irak Başbakanı'na sert çıkış

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye, "Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" diye cevap verdi.

Çavuşoğlu'ndan Irak Başbakanı'na sert çıkış
 DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'ye, "Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun" diye cevap verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turkish Airlines Open 2016 Golf Turnuvası'nın basın toplantısının ardından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair Amerikalılardan hiçbir şüphe olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Onların istihbaratı en az bizimki kadar güçlü. Onlar zaten FETÖ'yü biliyorlar, biz sadece onların elindeki bilgilerle yetinmedik. Darbenin arkasında FETÖ'nün olduğuna dair bilgi, belge, delilleri verdik. Şu anda ABD'nin elinde en sağlam dosya var. Hukuki bakımdan en sağlam dosya var. FETÖ'nün peşini bırakmayacağımızı ve mutlaka bize iade etmeleri gerektiğini Amerikalılara sürekli hatırlatıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nin her gün bu işi takip ettiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Fethullah Gülen hakkında geçici tutuklama kararı var ama halen tutuklanmadı. ABD'de şimdi FETÖ'nun okullarıyla ilgili inceleme devam ediyor. Los Angeles'ta 3 okulun lisansını yenilememe kararı aldılar. Neden, birincisi mali konular. Demek ki her yerde olduğu gibi mali konularda orda da sahtekarlık yaptılar. Onların en iyi becerdiği şey bu zaten. İkincisi de personel konusunda kural dışı ya da illegal yaptıkları şeyler. Orada da yine sahtekarlık var. ABD'nin kurumları FETÖ'nün farkında, önemli olan siyasilerin de farkına varması. Ama demeden Türkiye'ye vermesi gerekiyor. Madem kurtulmak istiyorsun aramızda anlaşma var, işte deliller. Belgeler dayanışma örneğimiz, bir an evvel hukuki süreci başlatıp bu kişiyi bize iade etmeleri gerekiyor. Şu anda ellerinde bugüne kadarki en güçlü dosya var. O nedenle gerçekleri söylemeye başlamaları da esasen önemli."

IRAK BAŞBAKKANI İBADİ'NİN AÇIKLAMALARI

Bakan Çavuşoğlu, Irak Başbakanı İbadi'nin açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şöyle devam etti:

"Biz dostluk mesajı veriyoruz, İbadi kışkırtıcı mesajlar veriyor. Ondan sonra biz cevap verdikten sonra da İbadi, 'Dost ülkelere, bizim gönderdiğimiz kişilere, büyükelçimize 'Ya biz zaten zor durumda bir ülkeyiz bizi zor durumda bırakmayın bize böyle açıklamalar yapmayın' diyor. Sen niye yapıyorsun."

SİLOPİ'YE YÖNELİK ASKERİ SEVK

Silopi sınırına gönderilen askeri birliklerle de ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim buraya asker göndermemizin sebebi belli. Biz sınırın öbür tarafına asker göndermedik. Niye gönderdiğimizin sebebini açıkladık. Buralardaki gelişmelerden dolayı DAEŞ bizim sınırımıza gelebilir. Sınırın bu tarafında 200 PKK'lı var. PKK terör listesinde mi, evet. Peki DAEŞ'e gösterdiğiniz hassasiyeti Sincar bölgesinde toprakları işgal eden, Süleymaniye'ye inmeye çalışan, oradaki bazı siyasilerin destek verdiği PKK'ya niye göstermiyorsun? Başka bir terör örgütü senin topraklarını işgal etmiş. Bizim aldığımız tedbirler de bu terör örgütlerine yönelik. Burada PKK'nın bazı hareketlenme yaşadığını görüyoruz. Arazideki gelişmeleri an be an takip ediyoruz. Tüm gelişmeleri adeta röntgen çeker gibi tespit ediyoruz. O sebeple bize karşı doğabilecek Suriye'den, Irak'tan kaynaklanan tehditlere karşı tedbir almak durumundayız."

'TÜRKMENLERE YÖNELİK TEHDİT BİZE DE YÖNELİKTİR'

Fırat Kalkanı operasyonuyla sınırın tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Menbiç'i DAEŞ'e tamamen kapatmamız lazım, güvenli bölge haline getirmemiz lazım. Aynı şekilde Musul operasyonuna niye destek veriyoruz? Çünkü DAEŞ'in bize de saldırıları var. DAEŞ, herkes için tehdit bir terör örgütü. Eğittiğimiz yerel güçler burada mücadelenin içinde. Diğer taraftan Türkmen kardeşlerimize yönelik de bir tehdit oluşmaya başladı. Şimdi hiç kimse 'Irak'taki Türkmenlerden size ne' diyemez. Oradaki Türkmen kardeşlerimizin dertleri bizim dertlerimizdir. Onların her türlü ihtiyacını da karşılıyoruz, onlara yönelik bir tehdidi kendimize yönelik bir tehdit gibi algılıyoruz" diye konuştu.

'KABADAYILIK YAPMAYA KALKIYORSUN'

Telafer ve diğer bölgelerdeki çalışmaları bildiklerini belirten Çavuşoğlu, bir olay olduktan sonra tedbir almanın zaman alabileceğini kaydetti. Gelişmelere karşı sınıra asker koydukları aktaran Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sınırımıza asker getirdiğimiz zaman bu Irak hükümetine yönelik bir davranış değil. Sen niye art niyetli düşünüyorsun. Biz kendi tedbirimizi alıyoruz, üstelik size de yardımcı oluyoruz. Malesef içinde bulunduğu zor şartlardan dolayı ve kendi aralarındaki mezhepçi kamplaşmalardan, siyasi mücadelelerden dolayı retorik içinde oluyorlar, bunu tercih ediyorlar. Oysa biz Irak'a ne diyoruz, Irak bizim dost ve kardeş ülkemiz bu net. Irak'ın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını bizden daha güçlü destekleyen yoktur. Bu güne kadar ayrılma yönünde meyil gösterenlere karşı bu mesajı en güçlü biz vermişizdir. Başkaları gibi de mavi boncuk hiç dağıtmadık. Irak'ın güvenliği ve istikrarı kendi istikrarımız kadar önemlidir. Başka ülkelerin kışkırtmaları sebebiyle gelişi güzel açıklama yapman doğru değil, kaldı ki senin gücün varsa niye Musul'u terör örgütlerine teslim ettin. Sen madem bu kadar güçlüsün niye PKK yıllardan beri senin topraklarını işgal ediyor. Bir terör örgütüne karşı mücadele edemiyorsun, zayıfsın, ondan sonra da kabadayılık yapmaya kalkıyorsun, retorik içine giriyorsun. Bunlar bizim için boş şeyler. Biz kendi tedbirlerimizi alacağımızı daha önce ilan ettik ve alıyoruz."

TURKISH Airlines Open 2016 Golf Turnuvası'nın basın toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Golfün son yıllarda ön plana çıkmaya başladığını belirten Çavuşoğlu, turnuvalarla önemli oyuncuların Türkiye'ye gelmeye başladığını dile getirdi. Golf sporunda Türkiye'de bir yaygınlaşma olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, sadece gençler ve çocukların değil, belli yaşın üstündekilerin de golfe ilgi duymaya başladığını kaydetti. Çavuşoğlu, "Bu spora benim de katkım oldu. Halkımız 'Bir siyasetçi oynuyorsa biz hayli hayli oynarız' dedi ve birçok kişiyi imrendirdik. Birçok dostum golf oynamaya başladı. 'Sadece elitler oynar' önyargısı kırıldı. Doğaya zararlı olmadığı, gereksiz ve sıkıcı bir spor olmadığını herkes öğrendi" dedi.

TANITIMDA ETKİLİ

Tanıtım bakımından golfün etkili bir spor olduğunu belirten Çavuşoğlu, yarın Antalya'da başlayacak turnuvanın sadece TV'deki reklam değerinin 100 milyon dolar olduğunu söyledi. Normal şartlarda Antalya'ya gelmeyen birçok farklı ülkeden insanların bu turnuvayı izlemeye geldiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Ülkenin tanıtımı için bu turnuvalar iyi bir fırsat. Ama artık turnuvalarda oynayacak profesyonel oyunculara da ihtiyacımız var. Federasyon buna yönelik bir yönetim oluşturdu. Olimpiyatlara golfü temsilen Türk sporcuların katılacağına da inanıyorum. Bu sporu desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"ÜLKELERİN, İNSANLARI KORKUTACAK AÇIKLAMALAR YAPMAMASI LAZIM"

Bu yıl güvenlik sebebiyle birçok turistin seyahatini iptal ettiği bir ortamda önemli oyuncuların Türkiye'ye gelmesinin olumlu katkı sağladığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bazı oyuncular güvenlik gerekçesiyle gelişlerini iptal etmek durumunda kaldı. Ama gelenlerden de çok önemli oyuncular var. Ülkemiz ve Antalyamız terör saldırılarına rağmen aldığımız tedbirlerle güvenli bir şehir. Geçenlerde ABD, İstanbul Başkonsolosu'nun ailesinin ayrılması tavsiyesinde bulundu. Sadece o gün ve sadece bir eyalette ABD'de 12 kişi öldürüldü. Bir yıl içinde Chicago'da 650 kişi öldürüldü. İstanbul, ABD'nin herhangi bir eyaletinden daha güvensiz bir şehir değil. ABD'de de terör saldırıları ve ayaklanmalar oluyor. Sokağa çıkma yasakları ilan ediliyor. Hiçbir zaman oradaki insanlarımıza ailenizi gönderin demedik. Dolayısıyla ülkelerin, insanları korkutacak gelişigüzel açıklamalar yapmaması lazım. Böyle giderse insanlar evlerinden çıkmaya korkacak. Siyasetçiler de bunu körüklüyor. Siyasetçiler olarak görevimiz tedbir almak ve güven vermek. Bu turnuva da spor dünyasına önemli bir güven veriyor."

TÜRKİYE RIDER CUP'A TALİP

Golfteki en önemli yarışmalardan biri olan Rider Cup'un Türkiye'nin alınması için çabaladıklarını belirten Çavuşoğlu, "Günde 2 milyar insan canlı olarak Rider Cup'ı izliyor. 20 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığımızda ve sponsorların desteğiyle bu turnuvayı üstlenebiliriz. Bir Rider Cup'ın reklamı 10 sene devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda bu kupanın Türkiye'de oynanması için çabalıyoruz" dedi.

DHA

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 11:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER