Çavuşoğlu: 'Bugüne kadar 17 FETÖ'cüyü ülkemize geri aldık'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bugüne kadar 17 FETÖ'cüyü ülkemize geri aldık, yargıya teslim ettik. Bu sayı her geçen gün artıyor, peşlerini bırakmıyoruz." dedi.

Çavuşoğlu: 'Bugüne kadar 17 FETÖ'cüyü ülkemize geri aldık'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugüne kadar yurt dışından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi 17 kişiyi aldıklarını ve yargıya teslim ettiklerini belirterek, "Bu sayı her geçen gün artıyor, peşlerini bırakmıyoruz. Asya'dan, Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar birçok ülke bu hainlerin oradaki derneklerini, faaliyetlerini sonlandırıyor." dedi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Antalya'nın Alanya ilçesine gelen Çavuşoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda oda üyeleri ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Çavuşoğlu, demokrasi nöbetlerinde, "Nereye kaçarsa kaçsın gidip bulacağız, ülkemize getireceğiz, adalete teslim edeceğiz ve cezasını çekecekler' dediklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Ayrıca 'yurt dışındaki faaliyetlerini sonlandırmak için her türlü çabayı sarf edeceğiz' dedik. Bugüne kadar 17 FETÖ'cüyü ülkemize geri aldık, yargıya teslim ettik. Bu sayı her geçen gün artıyor, peşlerini bırakmıyoruz. Birçok ülkeden, Asya'dan, Afrika'dan Latin Amerika'ya kadar birçok ülke bu hainlerin oradaki derneklerini, oradaki faaliyetlerini sonlandırıyorlar. Çünkü bu hainler esasen, bu hasta zihniyetteki kişi, kendisini tüm kainatın imamı olarak tanımlıyor. Yani darbe başarılı olsaydı Türkiye'ye imam olarak getireceklerdi. Ama Türkiye'nin imamı değil, Müslümanların da imamı değil, Avrupa'nın da imamı değil, Müslüman dünyasının da imamı değil, dünyanın da imamı değil. Kainatın, yıldızların, ayların, dünyadan Mars'a ne varsa her şeyin imamı. Ne kadar hasta bir zihniyet değil mi? O yüzden tüm dünyada aynı emeller içinde, tüm dünyada aynı yöntemlerle devletin içine özellikle okullarında okuttukları kişileri sızdırarak, sonra devletin içine yerleştirerek oraları da kontrol altına almak. Bazı ülkelerde maalesef geç kalınmış."

"Diplomasimiz daha güvenilir oldu"
"Bunlardan arınmış ordumuz daha dinamik, polisimiz daha güçlü, kurumlarımız daha güçlü." diyen Çavuşoğlu, kendi bakanlıklarında tespit ettikleri 500 örgüt üyesini attıklarını bildirdi.

Diplomasinin daha güvenilir olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Çok daha güvenilir bir ortamda çok daha proaktif olmaya başladık. İşte Fırat Kalkanı Operasyonu'nun başarısının arkasında da bu var. Esasen biz bu operasyonları geçen yıl da yapmamız, daha önceki yıllarda da yapmamız lazımdı. Defalarca planlar yapıldı, edildi. Niye? Çünkü DEAŞ geçen sene de bizim için tehditti. DEAŞ'ın ideolojisini yok etmek geçen sene de bizim için öncelikti. PKK'nın hedefleri şimdi daha etkili vuruluyor havadan. Nedenini anlıyorsunuz, o gün Hava Kuvvetlerinin içinde ne kadar hain olduğunu tespit ettik, operasyonları yaptık, yapıyoruz."

Ordunun, TSK'nın arındığını ve işini daha güzel yaptığını belirten Çavuşoğlu, "Azalma değil bu arınma, temizlenme, inşallah çok daha güçlü olacağız, yolumuza devam edeceğiz." dedi.

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER