Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu Anayasayı tersinden okuyor

"Kılıçdaroğlu'nun belli ki değişikliklerden haberi yok. Ne diyor? 'Efendim bu değişiklik olursa cumhurbaşkanıyla başbakan ayrı ayrı partilerden gelirse o zaman ne olacak? O zaman bunlar arasında kavga olmaz mı?' Şimdi doğru söylüyor, hakkını yemeyelim. İşte biz onun için bunu değiştiriyoruz ama onun haberi yok. O, yardımcısının dediği gibi anayasayı tersinden okuyor. Bunlar zaten hiç düzden okumayı bilmezler. Eller gider Mersin'e bunlar gider tersine"

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu Anayasayı tersinden okuyor

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliğine ilişkin, "Bu değişiklik devletin daha hızlı çalışmasını sağlayacak, demokrasiyi daha güçlendirecek, bürokrasi daha verimli, etkin çalışacak. Ekonomi daha hızlı büyüyecek, yatırımlar, üretimler, yeni fabrikalar, iş, aş alanları daha da çoğalacak. Terörle mücadele evelallah 16 Nisan'dan sonra çok daha güçlenecek ve terörün belini kıracağız inşallah." dedi.

Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde partisince Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasında, Bolu'nun tüm ilçelerini sayarak, "Köroğlu'nun şehri Bolu, Bolu Yıldırım Beyazıd'ın şehri, BoluAkşemseddin Hazretlerinin şehri, Bolu yiğitlerin, kahramanların, mert insanların şehri, Rabbim Bolu'yu muhafaza etsin, Rabbim Bolulu şehitlerimizi, bütün şehitlerimizi rahmetiyle kuşatsın." diye konuştu.  

AK Parti'nin kurulduğu günden itibaren Bolu'nun hep kendileriyle beraber olduğunu, Bolu'nun duası, oyları ve desteklerinin kendilerini bugünlere taşıdığını dile getiren Yıldırım, millete hizmet yolunda yeni bir aşamaya geldiklerini, 16 Nisan'da anayasa değişikliği yaparak Türkiye'ye çağ atlatacaklarını belirtti.

Bugüne kadar yaptıkları işleri, eserleri, hizmeti kendileri veya partileri için değil millet için yaptılarını vurgulayan Yıldırım, "Anayasa değişikliği birilerinin dediği gibi Erdoğan için değil, her doğan içindir, her doğan içindir." ifadesini kullandı.

- "Terörün belini kıracağız"

Türkiye için ve millet için reform yaptıklarını söyleyen Yıldırım, "Bu değişiklik devletin daha hızlı çalışmasını sağlayacak, demokrasiyi daha güçlendirecek, bürokrasi daha verimli, etkin çalışacak. Ekonomi daha hızlı büyüyecek, yatırımlar, üretimler, yeni fabrikalar, iş, aş alanları daha da çoğalacak. Terörle mücadele evelallah 16 Nisan'dan sonra çok daha güçlenecek ve terörün belini kıracağız inşallah." değerlendirmesinde bulundu. 

Alandaki vatandaşların "AK gençlik seninle gurur duyuyor." sloganları üzerine Yıldırım, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz." dedi.

Mevcut sistemin geçmişte Türkiye'ye çok zaman kaybettirdiğini ve birçok kaynağın heba olduğunu anlatan Yıldırım, eski dönemlerde seçimlerin yapıldığını ancak tek başına iktidar çoğunluğu elde edilemediği için hükümet kurma görüşmeleri gerçekleştirildiğini ve bunun haftalarca sürdüğünü anımsattı. 

- "İstikrarsızlık darbelere zemin hazırlar"

Hükümetlerin bir süre sonra kurulduğunu ancak iş yapamadığını, kısa süre sonra yeni seçimlerin gerçekleştirildiğini hatırlatan Yıldırım, "Yeniden seçim, yeniden belirsizlik, yeniden istikrarsızlık. Cumhurbaşkanı seçilecek daha süreç başlamadan tartışma başlar. İstikrarsızlık darbelere zemin hazırlar. Yıl 1979, cumhurbaşkanı seçilemiyor, 124. tur olmuş hala cumhurbaşkanı yok. Bunu bahane bilen darbeciler 12 Eylül'de yönetime el koyar. Parlamentoyu fesheder, Meclisi dağıtır, parti başkanlarını hapseder ve Türkiye kazandıklarının tamamını kaybeder. İşte şimdi getirdiğimiz bu değişiklikle bütün krizlere, bütün bu olumsuzluklara bir son veriyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ismini söylemesinin ardından bazı vatandaşların "Yuh" diye bağırması üzerine, "Değmez, boş verin, yuh yok, yuhalama yok, bizde yuhalama yok. Kılıçdaroğlu'nun, belli ki değişikliklerden haberi yok. Ne diyor? 'Efendim bu değişiklik olursa cumhurbaşkanıyla başbakan ayrı ayrı partilerden gelirse o zaman ne olacak? O zaman bunlar arasında kavga olmaz mı?' Şimdi doğru söylüyor, hakkını yemeyelim. İşte biz onun için bunu değiştiriyoruz ama onun haberi yok. O, yardımcısının dediği gibi anayasayı tersinden okuyor. Bunlar zaten hiç düzden okumayı bilmezler. Eller gider Mersin'e bunlar gider tersine." dedi. 

Kalabalıktan birinin "sigorta" diye seslenmesi üzerine Başbakan Yıldırım, "SSK, sigorta hastanesi, kuyruklar, ilaç yoklukları' deyince aklınıza CHP gelir, Kılıçdaroğlu gelir. Şehir hastaneleri, güzel güzel sağlık hizmetleri, deyince aklınıza AK Parti gelir, Recep Tayyip Erdoğan gelir. Sizlere milletin adamı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da selamını getirdim sevgili Bolulular, Bolu Beyi'nin torunları, Köroğlu'nun torunları bozar her türlü oyunları evelallah." ifadelerini kullandı.

- "Millet iradesi, devlet iradesine tam olarak yansıyacak"

Anayasa değişikliğinin seçim olmadığını, bu değişiklikten sonra yapılacak ilk seçimde iki sandık kurulacağını, birinde cumhurbaşkanı diğerinde de milletvekilliğinin oylanacağını anımsatan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Akşam sandıklar kapandı, oylar sayıldı, milletvekilleri de belli, cumhurbaşkanı da belli. İşi bitirdiniz, beş yıl kulağınız rahat, zırt pırt seçim yok, vakit kaybetmek yok, masraf etmek yok, millet seçime değil geçime bakacak, işine, gücüne bakacak. Kulağı, gözü arkada olmayacak. Böylece ne olacak? Uzun vadeli projeler gerçekleşecek, programlar hayata geçecek, bürokrasi artık ayak diremeyecek, yasama, yargı, yürütme kuvvetleri daha da güçlenerek birbirinden bağımsız olarak görev yapacak, demokrasi tam anlamıyla işleyecek, millet iradesi, devlet iradesine tam olarak yansıyacak."   

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Almanya açık açık kendi televizyon kanallarında 'hayır' propagandası yapıyor. Almanya bizim bakanlarımıza izin vermezken, bizim oradaki çalışmalarımıza izin vermezken bölücülerin, FETÖ'cülerin her türlü faaliyetlerine sonuna kadar izin veriyor. Almanya'da 'hayır'a özgürlük var, 'evet'e özgürlük yok. Benim Almanya'daki, Avrupa'daki milyonlarca memleket sevdalılarım bunun cevabını 16 Nisan'da öyle bir verecekler ki onlar da şaşıracaklar, onlar da ters köşe olacaklar." dedi.

Yıldırım, partisinin Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitinginde halka seslendi.

ABD'de 228 senede 45 başkan geldiğini belirten Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nde ise 94 yılda 65 hükümetin görev yaptığını söyledi.

Türkiye'de ortalama her 17 ayda bir hükümet değişikliği yaşandığını kaydeden Yıldırım, "17 ayda ne olur? 17 ayda gelirsiniz, tebrikleri kabul edersiniz, brifingleri alırsınız, ondan sonra da vedalaşmaya başlarsınız. İş ne olacak, hizmetler ne olacak? Bir başka bahara, bir başka hükümete. Böyle bir sistemle Türkiye yoluna devam edemez. Böyle bir sistemle ekonomi büyüyemez. Böyle bir sistem darbe üretir, kriz üretir, belirsizlik üretir." diye konuştu.

Bugün Başbakan ve Cumhurbaşkanının uyumlu çalıştığını ancak geçmişte kavgalar, krizler yaşandığını vurgulayan Yıldırım, Süleyman Demirel-Tansu Çiller, Ahmet Necdet Sezer-Bülent Ecevit dönemlerinde yaşananları hatırlattı.

Başbakan Yıldırım, "Daha geri gidin, hatta Adnan Menderes-Celal Bayar, hepsinin arasında sorun çıktı. Bu sistem babayla oğlu birbirine düşürür." değerlendirmesinde bulundu.

Bugün her şeyin yolunda olduğunu ancak gençlerin, Türkiye'nin geleceğini garanti altına almaları gerektiğini anlatan Yıldırım, "Onun için diyoruz ki, mesele sen-ben meselesi değildir. Mesele Binali meselesi değildir. Mesele memleket meselesidir. Şimdi öyle bir sistem kuralım ki sandıkta, sürekli iktidar, sürekli istikrar olsun. Öyle bir sistem kuralım ki Türkiye bir daha krize girmesin, kaos olmasın, darbeler olmasın, 15 Temmuz olmasın, 12 Eylül, 28 Şubat, 1960 27 Mayıs olmasın, daima istikrar olsun." diye konuştu.

- "Şimdi söz sizin, karar sizin"

Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 15 Temmuz sonrasında Türkiye'nin beka sorunu olduğunu gördüğünü ve bu değişiklikte kendilerine destek verdiğine dikkati çekti.

Ülkücü ve milliyetçilere teşekkür eden Yıldırım, "(Önce memleketim ve milletim) dediler, parti çıkarını bir kenara bıraktılar. Teröre karşı, düşmanlara karşı, birliğimize, beraberliğimize zarar verenlere karşı bir olduk, beraber olduk, bu anayasayı hazırladık, Meclisten geçirdik ve şimdi size getirdik. Şimdi söz sizin, karar sizin." ifadelerini kullandı.

Türkiye ve millet için son derece önem taşıyan bu değişikliğe bazılarının karşı çıktığına işaret eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kim bu hayırcılar? Hayırcılardan hayır gelmez. En güzel işler 'evet ile başlar. 'Evet'te bereket vardır. En başta terör örgütleri bu değişikliğe 'hayır' diyor. Kandil'den üst üste 'hayır' mesajları geliyor. Fetocular, 15 Temmuz'un katilleri bu değişikliğe 'hayır' diyor. PKK'nın elebaşları Avrupa'da 'hayır' propagandası yapıyor. Almanya açık açık kendi televizyon kanallarında 'hayır' propagandası yapıyor. Almanya bizim bakanlarımıza izin vermezken, bizim oradaki çalışmalarımıza izin vermezken bölücülerin, FETÖ'cülerin her türlü faaliyetlerine sonuna kadar izin veriyor. Almanya'da 'hayır'a özgürlük var, 'evet'e özgürlük yok. Benim Almanya'daki, Avrupa'daki milyonlarca memleket sevdalılarım bunun cevabını 16 Nisan'da öyle bir verecekler ki onlar da şaşıracaklar, onlar da ters köşe olacaklar Almanya'da. Ama biz bu çifte standardı yüzlerine vurunca rahatsız oluyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu milletin iradesinin önüne geçemezler. Neden rahatsızlar? Çünkü Türkiye bu sistemle büyüyecek. İstiyorlar ki Türkiye büyümesin, Türkiye hep onların arkasında yürüsün, sesini yükseltmesin. Türkiye, el pençe divan, bunlar önde Türkiye arkada. Artık kararını veren Türkiye var. Geleceğine karar veren Türkiye var.

Bunlar Türkiye büyümesin, terör bitmesin diye el ele verdiler, 'hayır' için çalışıyorlar. Buradan, yiğitler diyarı Köroğlu'nun şehri, şehitler memleketi Bolu'dan sesleniyorum. Ey Bolu, Köroğlu'nun torunları, oyunları bozmaya var mısınız? 'Evet' çıkacak, terör bitecek. 'Evet' çıkacak, ekonomi büyüyecek. 'Evet' çıkacak, Türkiye yükselecek."

- "CHP neye 'hayır' dediğini bilmiyor"

Bu sisteme CHP'nin karşı çıktığını anımsatan Yıldırım, "CHP bu sisteme 'hayır' diyor ancak CHP neye 'hayır' dediğini, neden 'hayır' dediğini de bilmiyor." şeklindeki görüşünü dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhurbaşkanı ve başbakanın ayrı partilerden olması halinde sorun yaşanacağını" söylediğini aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"Kardeşim biz de bunun için değiştiriyoruz. İşte böyle sorun olmasın diye değiştiriyoruz. Belli ki neye 'hayır' dediklerinden bunların haberi bile yok. Anayasayı okumamışlar. Mecliste değişiklik görüşülürken bunların işi gücü kayıt tutmak, ortalığı karıştırmak, kürsüyü işgal etmek, arkadaşlarımıza saldırmak. Bunlardan vakit bulup da değişikliği bir türlü okumamışlar. 2010 yılında halk oylamasında Kılıçdaroğlu kapı kapı dolaşıp 'hayır' diye propaganda yaptı ama oy vereceği sandığı bulup kendisi 'hayır' oyu veremedi. Şimdi de 'hayır' diyor ama ne için 'hayır' dediğini kendi de bilmiyor. Ona tavsiyem biz bu anayasa değişikliğini senin kadar güzel anlatamadık. Onun için bırak bu yoldan vazgeç gel sen de 'evet' de. Sen de katıl bizim kervana olsun bitsin, kendini yorma.

Gençlik kollarımıza talimat verdim. Dedim ki Sayın Kılıçdaroğlu'na şu anayasa kitapçığını gönderin, inşallah okusun, iyice anlasın ve ondan sonra da kalksın gelsin, o da 'evet' oyunu bizimle bir güzel şekilde versin.

Şimdi bu hatayı yaptı, bu sefer farkına vardı, çark etmeye çalışıyor. 'Ben öyle demek istemedim.' Ne demek istemiş, 'Efendim Meclis ayrı partiden olursa cumhurbaşkanı da ayrı partiden olursa sorun olur.' Yahu sen demiyor muydun 'tek adam', tek adamdan bahseden sen değil miydin? Hani, şimdi niye çark ettiniz?"

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER