Başbakan Yardımcısı Kaynak: Sakarya'da yaşananlar vicdanın bittiği yerdir

"Dün Sakarya'da yaşanan hadise kime karşı yapılırsa yapılsın Türk, Arap, Suriyeliye hiç fark etmez. İnsanlığın vicdanın bittiği yerdir. Vahşetin en yüksek boyutudur. 9 aylık hamile hanım, 10 aylık bir çocuğu var ve kendisi iki cani tarafından maalesef katledildiler. Suriye'den kaçanlar zaten tecavüze uğramamak, katledilmemek için kaçmışlardır. Elbette yerli yada muhacir kim suç işlemişse o suç cezasız kalmaz"

Başbakan Yardımcısı Kaynak: Sakarya'da yaşananlar vicdanın bittiği yerdir

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak,"Dün Sakarya'da yaşanan hadise kime karşı yapılırsa yapılsın Türk, Arap, Suriyeliye hiç fark etmez. İnsanlığın vicdanın bittiği yerdir. Vahşetin en yüksek boyutudur. 9 aylık hamile hanım, 10 aylık bir çocuğu var ve kendisi iki cani tarafından maalesef katledildiler. Suriye'den kaçanlar zaten tecavüze uğramamak, katledilmemek için kaçmışlardır. Elbette yerli yada muhacir kim suç işlemişse o suç cezasız kalmaz." dedi.

Kaynak, merkez Dulkadiroğlu ilçesindeki Tematik Mutfak Müzesi açılışının ardında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriyelilerin Anadolu'yu sığınma yeri olarak görüp geldiklerini belirten Kaynak, Türkiye'nin sığınmacıları kabul ederek bütün dünyaya insanlık dersi verdiğini söyledi.

Önceki gün Sakarya'da yaşanan hadisenin dehşet verici olduğunu ifade eden Kaynak, "Dün Sakarya'da yaşanan hadise, kime karşı yapılırsa yapılsın, Türk, Arap, Suriyeliye hiç fark etmez, insanlığın vicdanın bittiği yerdir. Vahşetin en yüksek boyutudur. 9 aylık hamile hanım, 10 aylık bir çocuğu var ve kendisi iki cani tarafından maalesef katledildiler. Suriye'den kaçanlar zaten tecavüze uğramamak için katledilmemek için kaçmışlardır. Elbette yerli yada muhacir kim suç işlemişse o suç cezasız kalmaz. O suçun cezasız kalmaması için bizim yapacağımız insan olarak, birey olarak, kolluk kuvvetlerine yardım etmek, suç işleyeni ihbar etmek ve yargı organlarının önüne çıkmasını sağlamaktır. Dolaysıyla önceki günkü dehşet tablosu bizim milletimize yakışan bir tablo değildir." diye konuştu.

- "Kışkırtmayı yapanların çoğu yurt dışından"

Eskişehir, Samsun, Ankara ve Sakarya'da benzeri olayların olduğunu hatırlatan Kaynak, şöyle devam etti:

"Ankara'daki çok ilginçtir. Bıçaklanan bir Türkmen muhacir gelmiş ama 'muhacirler bir Türk gencini bıçaklar' diye Ankara'nın göbeğinde kitleleri galeyana getirip harekete geçirdiler. Sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, bu kışkırtmaların sosyal medya üzerinden yapanları tespit etti. İşin ilginç tarafı bu hesapların kışkırtmayı yapan, provokasyon yapan bu hesapların yarısından çoğu yurt dışı menşeli. Bu bize aynı gezi olaylarını hatırlatıyor. Dolayısıyla bizim milletimiz 6 yıldan beri Suriyelileri ve eskiden beri Iraklı, Filistinli, Libyalı, Afganlıları muhacir olarak gördü. Asla mülteci olarak görmedi. Ve ev sahibi zihniyetiyle hareket etti. Bütün muhataplarımıza bunu övünerek söylüyoruz."

Türkiye'nin huzurunun her şeyden önemli olduğuna dikkati çeken Veysi Kaynak, "Gezi olaylarına benzer bir hadisenin yurt dışından köpürtülmesi insanlarımızın galeyana getirilmesi ve buna malzeme olarak da kendi can emniyeti için kendi namusu için ülkemize sığınanların üzerinden çok acıtıcı sahnelerin ortaya çıkması yüreğimizi derinden yaralamıştır. Bu kışkırtmalar, belki hadisenin sonuna geldiğimiz su süreçte Türkiye'yi Astana'da masadan kaldırtmak amacıyla olabilir. Bizim sağduyuyu elden bırakmamız lazım. Bizim hoşgörüyü, bize ayırıcı vasfımızı veren ev sahipliğimizi, yardıma, ihtiyaç sahibine olan yardımseverliği asla elden bırakmamız gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Türkiye'de hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. O suç işleme eğiliminde olan suç işleyenler yargı önüne çıkartılıyorlar. Suç işleme oranları da Suriyeli kardeşlerimizin yüksek bir oran değil. İstenir ki hiçbir insan suç işlemesin. Ancak maalesef insanın olduğu yerde suç vardır." dedi

Kaynak, Kahramanmaraş'ta merkez Dulkadiroğlu Belediyesince yapılan Tematik Mutfak Müzesi'nin açılışı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye konusunda Astana'da varılmak istenen noktanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hadise ilk çıktığında 6 yıl önce çözüm için ortaya koyduğu formül olduğunu söyledi.

Suriye'deki akan kanın durmasının hedeflendiğini dile getiren Kaynak, kadim bir ülke olan Suriye'nin bir zalimin, halkına duyarsız kalan bir diktatörün, halkın taleplerine bombalarla karşılık vermesiyle bu hale geldiğini ifade etti. Kaynak, "Bizim milletimiz bütün bunlara rağmen topladıkları yardımlarla, yaptıkları desteklerle kardeşlik ve insanlık görevlerini yerine getirmişlerdir. Son günlerde meydana gelen olayları milletimizin geneli için söylememek gerekir. Suriyeli mültecilere yönelik Türkiye'nin yaptığı destek Birleşmiş Milletler ölçütlerine göre 25 milyar doları aşmıştır. Bu sene tahmin ediyorum 30 milyar doları bulacak. Bunun içinde büyük yekunu aslında halkımızın kendisinin yaptığı hizmetler vermektedir." dedi.

- "Asla provokasyona gelmemeliyiz"

Kaynak, Kanada'da 180 kişi için törenle karşılama yapılırken İstanbul'da bir tanıdığının tek başına 300 Suriyeli ailenin iaşesini karşıladığını söylediğini belirterek, "Türkiye tüm insani tezlerde lider ülkedir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, şöyle devam etti:

"Suriyeliler meselesi, bizim insani yardımlar hususund ki yardımseverlik, hoşgörü hususundaki liderliğimizi gölgelememelidir. Milletimizden şunu istirham ediyorum. 6 yıl o insanlar yerlerinden yurtlarından oldular. Bombalardan, ölümden kaçtılar. Kadınlar ve çocuklar istismara uğramaktan kaçtılar. Kendilerini emin bildikleri ülkemizin topraklarına attılar. Bir an önce parçalanmamış, bütünü korunmuş Suriye olsun, kendi vatanlarına dönsünler diye dış politika yürütüyoruz. Ama içeride bulundukları müddetçe milletimizin 6 yıldan beri ensar zihniyetiyle yaptığı sahipliği devam ettirmesi en büyük arzumuzdur. Asla provokasyona gelmemeliyiz. Bir mülteci suç işlemişse onu kolluk kuvvetlerimize ihbar etmeliyiz ve yargının önüne çıkartılmasını sağlamalıyız. Türkiye'de suç işleyen hiç kimse asla cezasız kalmamıştır. Onlar da kalmazlar. Bu hoşgörüyü elden bırakmamamız gerekir."

Suriyeli mültecilerin Türkiye'de milletin emin ellelerinde olduğunu vurgulayan Kaynak, Suriyelilerin sadece yasalara uymakla kalmayıp, Türkiye'de geleneklere, örf ve adetlere de uymaları gerektiğini, böylece kardeşlik hukukunun devam ettirileceğini söyledi.

Kaynak, son günlerde yaşananlardan dolayı derin üzüntü yaşadıklarını belirtti.

En son Sakarya'da meydana gelen olayın da hiç tahayyül bile etmek istemedikleri bir hadise haline dönüştüğüne dikkat çeken Kaynak, "Ben orada katledilen kardeşimize rahmet diliyorum. İnşallah şehit hükmündedir. Karnındaki bebeğiyle katledilmişti. 10 aylık masum yavrusuyla katledilmişti. Bunu yapmanın bu harekete maruz kalan her kim olursa olsun kabul edilecek bir hadise değil." dedi.

Kaynak, "Türkiye'de hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yok. O suç işleme eğiliminde olan suç işleyenler yargı önüne çıkartılıyorlar. Suç işleme oranları Suriyeli kardeşlerimizin yüksek bir oran değil. İstenir ki hiçbir insan suç işlemesin. Ancak maalesef insanın olduğu yerde suç vardır." diye konuştu.

- "Oyun büyüktür bu oyunu da bütün milletimiz görmelidir"

Geleneklere uyma ve hoşgörünün önemine dikkat çeken Kaynak, "Bizlerle beraber 6 yıldan beri bu topraklarda yaşayan muhacirler, mülteciler, bizim hem yasalarımıza hem geleneklerimize, örflerimize ve adetlerimize saygılı olmak ve ona göre davranmak zorundadırlar. Biz de kendilerini açlıktan, bombadan kaçan bu insanlar karşı hoşgörü vasfımızdan asla uzaklaşmamalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak, Fırat Kalkanı Harekatı'ndan sonra yaklaşık 100 bin muhacirin kendi ülkesine döndüğüne dikkati çekerek, "Görüyoruz ki orada işler düzeldikçe Suriyeliler tekrar ülkelerine dönüyorlar." dedi.

Astana'da Türkiye'ye teklif edilen konulardan birinin İdlib bölgesinin orada yaşayan yaklaşık 1,5 milyon insanın can emniyetinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin garantisine alınması olduğunu dile getiren Kaynak, "Şimdi buradan Türkiye'den cenaze göndereceğiz sonra dönüp diyeceğiz ki biz buradaki insanların can emniyeti garantimiz olacak. Oyun büyüktür bu oyunu da bütün milletimiz görmelidir. Türkiye'yi sahada etkisizleştirmek istenmektedir. Astana'da, Cenevre'de masada olan Türkiye'yi maalesef dış politikada dezavantajlı duruma getirmek istenmektedir." diye konuştu.

Yemen'e İskenderun Limanı'ndan bir yardım gemisi göndereceklerini anlatan Kaynak, "Ne acıdır ki yardım gemisi için bile Yemen'e, Aden Limanı'na iniş ve yanaşma izni için uzun uğraşlar verdik. Geçtiğimiz hafta beni ziyarete gelen Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı'ndan özel ricam üzerine bu izin çıkabildi. Bizim milletimiz bir hususta dünyanın en cömert milletidir ve hükümetlerden de en cömert hükümetidir." ifadelerini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 15:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER