Bakan Varank: "Türk İHA ve SİHA’ları için dünya sırada"

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Niğde’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bölgesel kalkınma politikalarıyla, refahı yurt sathına daha dengeli yaymak ve topyekun kalkınmış bir Türkiye oluşturmak istediklerini söyledi. Bakan Varank, Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin İHA alabilmek için sıraya girdiğini ifade etti.

Bakan Varank: "Türk İHA ve SİHA’ları için dünya sırada"

Uluslararası Adalet Divanı, Rusya-Ukrayna arasındaki soykırım iddialarıyla ilgili olarak 7 ve 8 Mart’ta duruşmalar düzenleyeceğini açıkladı.

Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna ve Rusya arasında artan gerilim ve çatışmalarla ilgili olarak, 7- 8 Mart’ta duruşmalar düzenleyeceğini açıkladı. Divan tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, soykırım iddialarına ilişkin Rusya’ya acil tebligat gönderildiği belirtilerek, "Birleşmiş Milletlerin başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi Kapsamındaki Soykırım İddialarına ilişkin davada 7 Mart Pazartesi ve 8 Mart Salı günü açık oturum yapacak" denildi.

Açıklamada ayrıca, Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Yargıç Joan E. Donoghue’un “Ukrayna tarafından Rusya aleyhine 26 Şubat 2022 tarihinde başlatılan davada, sunulan tedbirlerin belirtilmesi talebine atıfta bulunmaktan onur duyarım. Mahkeme İç Tüzüğü’nün 74. maddesinin 4. paragrafına uygun hareket ederek, mahkemenin geçici tedbir talebi üzerine, Rusya’nın herhangi bir düzeni sağlayacak şekilde hareket etmesi gerektiğine dikkat çekmek istiyorum" ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletlerin başlıca yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, Haziran 1945’te Birleşmiş Milletler Sözleşmesi tarafından kurulduktan sonra Nisan 1946’dan bu yana, devletler arasındaki hukuki uyuşmazlıkları uluslararası hukuka uygun olarak çözmek ve hukuki nitelikte tavsiye verme görevlerini sürdürmektedir.

(Aylin Albayrak/İHA)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER