Manavgat sahilinde yaralı halde bulunan Caretta Caretta deniz kaplumbağası cerrahi müdahalenin ardından aynı gün denize bırakıldı.

Antalya’da dün sabah erken saatlerde Manavgat sahilinde bulunan Caretta Caretta deniz kaplumbağasını inceleyen DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, kaplumbağanın kabuğunda kırıklar olduğunu görünce aynı zamanda dernek gönüllüsü olan veteriner hekim Mehmet Yüksel’e bilgi verdi. Veteriner kliniğine götürülen deniz kaplumbağasının kabuğunda meydana gelen kırık, yapılan cerrahi müdahaleyle yapıştırıldı. Sağlığına kavuşan kaplumbağa, dernek merkezinde bir süre gözlem altında tutulan Caretta Caretta, sahile gelen turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Saatlerce deniz kaplumbağasının rahatlaması için üzerine su tutan turistler cep telefonlarıyla fotoğraf ve video çekti.

Tedavisi yapılıp, denize bırakıldı

Deniz kaplumbağası Manavgat Belediye Başkan Yardımcıları Engin Tüter ve Mustafa Öztürk, İlçe Jandarma Komutanlığı görevlileri, DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, gönüllüleri Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr Mehmet Cengiz Deval, Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. Hakan Sert, Veteriner hekim Mehmet Yüksel ve turistler tarafından denize bırakıldı. Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk bugün hem üzücü, hem de sevindirici bir olayla karşılaştıklarını belirterek, “Üzücü olan Caretta Caretta’nın insan eliyle, insan davranışıyla zarar görmesi. Sevindirici yanı ise deniz kaplumbağasına gerekli tedavinin yapılıp sağlığına kavuşturulmasıdır. Bir günlük tedavi ve beklemenin ardından deniz kaplumbağası denize bırakıldı. Özellikle teknelerin, motorların, balık avlayan vatandaşların ya da kumsalda araç kullanan vatandaşların dikkatli olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Yaralanma tekne motoru kaynaklı

DEKAFOK Başkanı Seher Akyol’da “Sahillerimizde yuvalama alanlarımız çoğaldı. Bunun ana sebeplerinden birisi ışıklarımızın ivedi bir şekilde kırmızıya döndürülmesi ve vatandaşların bilinçlendirilmesi için Manavgat Belediyesi çok güzel bir çalışma yaptı. Bölgeyi tamamen tabelalarla donatarak bilgilendirdi” dedi. Yaralı Caretta Caretta’ya tıbbi tedaviyi uygulayan dernek gönüllüsü Veteriner Hekim Mehmet Yüksel ise “Kuyruk bölgesinde ve kalça bölgesinin üzerinde kabuğunda büyük ihtimal tekne motorundan kaynaklı bir yaralanması vardı. Röntgen çekip incelemeleri yaptık. Omurgasında ve iç organlarında herhangi bir hasar olmadığını görünce kabuğunda gerekli olan sabitlemeleri yaptıktan sonra gerekli olan antibiyotiklerini ve ilaçlarını uyguladık. Kabuğunda yeterli sertleşme sağlandıktan sonra denize ulaştırdık. Yumurtlama döneminde oldukları için buraya geliyorlar” diye konuştu.

Kaynak: iha