Türk Hukuk Enstitüsü , adli yılın açılışı dolayısıyla program düzenledi.

Gölbaşı'nda Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Programda konuşan Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanı Cemil Yavuz Aksu, "Türk Hukuk Enstitüsü 1977 yılında Cennetmekan Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in talimatları doğrultusunda kurularak faaliyetlerine başlamış ve 05 Ekim 1977 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile de Türk adını kullanma yetkisi ve şerefi Enstitümüze tanınmıştır. O günden bugüne faaliyetlerini yürüten enstitümüz bugün Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri haline gelmiştir. Enstitümüz kurulduğu günden bugüne adının da bizlere yüklediği sorumluluk bilinciyle temel değerlerimiz etrafında şekillenebilen, milli ve manevi hassasiyetlere sahip, Dünyayı Türk’ün gözünden okuyabilen hukukçuların birlikte çalışabilecekleri ortamın temini için tam 46 yıldır yılmadan mücadele vermektedir" dedi.

Aksu, konuşmasında MHP Lideri Bahçeliye'ye şu sözlerle teşekkür etti: "Ayrıca bizlerden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen, yolumuza ışık tutan Bilge Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’ye şükranlarımızı arz ediyoruz. Allah başımızdan eksik etmesin" 

Aksu konuşmasında "kırmızı çizgimiz Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli ve Anayasanın ilk dört maddesidir" diyerek, 2 yıllık faaliyetlerine ilişkin şunları söyledi:

"Tüzüğümüzde değişiklikler yapılarak güncel mevzuata uygun hale getirilmiştir, 9-10 Aralık 2021 tarihlerinde uluslararası nitelikte sanat ve telif hakları çalıştayı yapılmıştır. Çalıştaya ülkemizden ve dünyanın dört bir yanından akademisyenler, yüksek yargı üyeleri ve avukatlar katılarak düzenlenen oturumlar vesilesiyle bilgilendirmede bulunulmuştur. Şube sayımız Türkiye genelinde bugün yaptığımız atamalarla birlikte 50 sayısına ulaştı."

Aksu, hedeflerinin Türk dünyası anayasasının bir an önce hazırlanması olduğunu aktararak anayasal düzende de bir ve beraber olunması gerektiğini belirtti.

Program, halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

Deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı Deprem bölgesinde 22 bin konutun daha temeli atıldı