Türkiye Okçuluk Milli Takımı yurda döndü

Polonya'nın Legnica kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 3 altın, birer gümüş ve bronz madalya alan ay-yıldızlı ekip İstanbul'a geldi.

Türkiye Okçuluk Milli Takımı yurda döndü

Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda mücadele eden Türk Milli Takımı, yurda döndü.

Polonya'nın Legnica kentinde düzenlenen şampiyonada yer alan ay-yıldızlı ekip, Atatürk Havalimanı'na geldi.

Havalimanında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Okçuluk Milli Takımlar Teknik Direktörü Göktuğ Ergin, elde ettikleri başarıdan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Her şey planladığımız gibi gitti. 2018 yılında Avrupa Şampiyonası bizim hedef organizasyonumuzdu. Uluslar sıralamasında birinci olduk. En çok altın madalya kazanan ülkeyiz. 2013'te çocuk diyebileceğimiz yaşta milli takıma kazandırdığımız sporcularımız hem yaş hem de kariyer olarak büyüyor. Gelişimlerine paralel olarak ülkemize madalyalar kazandırıyorlar. Biz de onları daha iyi hale getirmek için çalışmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Milli sporcuların kendi yaş kategorilerinin üstünde uluslararası başarı yakaladığına değinen Ergin, "Sporcularımız bu sene çok iyi bir form grafiği yakaladı. Her geçen gün gelişim sağladık. Günde 12 saate yakın antrenman yapıyorlar. İyi niyetli ve öz verili bir şekilde çalışıyorlar. Yılın sonuna geldik. Önümüzde dinlenecekleri bir dönem var. Dünyada çok önemli sporculara sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle kendi yaş kategorilerinde dünyanın en üst sırasındaki isimler." ifadelerini kullandı.

Sporcuların görüşleri

Klasik yay kategorisinde hem takımda hem de bireyselde altın madalya kazanan Yasemin Ecem Anagöz, Türkiye'nin bu kategoride uzun süre sonra madalya aldığını hatırlatarak, "Hem takımda hem de bireyselde altın madalya kazandım. Takım madalyamızı 18 yıl aradan sonra Türkiye'ye getirmenin gururuyla dönüyoruz." şeklinde görüş belirtti.

Klasik yay takımında olan Aybüke Aktuna ise altın madalyadan dolayı çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "Kendimize çok güveniyorduk. Madalyamız çok uzun süre sonra geldi. Yeni oluşturulan sistemin meyvelerini yeni yeni almaya başladık. Başarılarımızı devamı gelecek. Gururlu ve mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Makaralı yay kategorisinden altın madalya kazanan ay-yıldızlı ekibin sporcularından Yeşim Bostan, iki kez üst üste Avrupa şampiyonu olduklarını aktararak, "Bu, zaten hedeflediğimiz bir şeydi. Geçtiğimiz Avrupa Şampiyonası'nda aynı dereceyi elde etmiştik. Polonya'ya giderken amacımız şampiyonluğumuzu tekrarlayarak başarımızın tesadüf olmadığını kanıtlamaktı. Çok mutluyuz. İstiklal Marşı'mızı okuduk, bayrağımızı göndere çektirdik." diye konuştu.

Makaralı yay takımından Gizem Elmaağaçlı da "Şampiyonluktan dolayı çok mutluyuz. Hedefimiz Avrupa şampiyonluğuydu. Bunu da başardık." dedi.

Dereceler

Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda 12 sporcuyla temsil edilen Türkiye, 3 altın, birer gümüş ve bronz madalya aldı.

Yeşim Bostan, Gizem Elmaağaçlı ve Ayşe Bera Süzer'den oluşan Türkiye Makaralı Yay Kadın Milli Takımı ile Aybüke Aktuna, Gülnaz Büşranur Çoşkun ve Yasemin Ecem Anagöz'den oluşan Türkiye Klasik Yay Kadın Milli Takımı, Avrupa şampiyonu oldu.

Bireyselde ise klasik yayda mücadele eden Yasemin Ecem Anagöz altın, Gülnaz Büşranur Çoşkun bronz madalya elde etti. Makaralı yayda mücadele eden Yeşim Bostan da gümüş madalya kazandı.

İki rekor kırdı

Avrupa Okçuluk Şampiyonası'nda mücadele eden milli sporculardan Mete Gazoz ile Yasemin Ecem Anagöz, iki rekor kırdı.

Mete, 686 toplam puanla gençler Avrupa rekorunun sahibi oldu.

Mete ve Yasemin Ecem'den oluşan Klasik Yay Karışık Takımı ise 1348 puana ulaşarak gençler dünya rekorunu kırmayı başardı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER