MHP’li Akçay: CHP sağlık çalışanlarını istismar ediyor

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay CHP’nin sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının araştırılmasına yönelik verdiği genel görüşme önergesini görüşmek üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırmasına tepki gösterdi.

MHP’li Akçay: CHP sağlık çalışanlarını istismar ediyor

CHP’nin TBMM’yi 1 Ağustos 2022’de olağanüstü toplantıya çağırmasıyla ilgili olarak basın açıklaması yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ CHP, sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının araştırılmasına yönelik verdiği genel görüşme önergesini görüşmek üzere 1 Ağustos 2022 Pazartesi günü saat 14:00’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırmıştır. 27. yasama döneminde sağlık çalışanlarına, kadınlara ve çocuklara şiddeti önlemeye yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemelere ilaveten düzenlemeler yapılabilir. Ancak, Milliyetçi Hareket Partisi olarak sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumdaki her türlü şiddetin nedenlerinin araştırılmasının, görüşülmesinin ve buna yönelik kanuni düzenlemelerin yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Ancak bu görüşmelerin ve düzenlemelerin 1 Ekim 2022’de Meclis açıldıktan sonra bütün partilerin katılımıyla yapılmasında fayda görüyoruz. Bu nedenle siyasi istismardan öte bir amaç taşımayan CHP’nin genel görüşme teklifinin gündeme alınmasını faydalı görmüyoruz.” dedi.  

CHP’nin Türkiye düşmanlarının odağı haline gelen Türk Tabipler Birliğinin arka bahçesi haline geldiğini söyleyen MHP’li Akçay, “ CHP, toplumu kışkırtan ve kara propaganda yapan, Türkiye düşmanlarının odağı haline gelen Türk Tabipler Birliği’nin arka bahçesi haline gelmiştir. CHP vermiş olduğu bu önergeyle terörle mücadeleye karşı çıkacak kadar alçalan, teröristlere güzellemeler yapan, ödüller yağdıran, insan ve toplum sağlığı hakkında asılsız şaibe ve şüpheleri körükleyen Türk Tabipler Birliği merkez yönetiminin aparatı haline geldiğini bir kez daha göstermektedir.”  dedi. 

27. yasama döneminde sağlık çalışanlarına, kadınlara ve çocuklara yönelik suçlarda cezaların arttırıldığını söyleyen MHP’li Akçay, “  27. Yasama döneminde; 12 Mayıs 2022 tarihli ve 7406 sayılı Kanun ile sağlık çalışanlarına, kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlarda cezalar artırılmıştır. Failin duruşmadaki mahkemeyi etkilemeye yönelik şeklî tutum ve davranışları, takdiri indirim kapsamı dışında tutulmuştur. 7406 sayılı Kanunun 7. maddesinde yapılan düzenleme ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun “Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi” başlıklı 113 üncü maddesine eklenen 2 nci fıkra ile “Suçun konusunun sağlık hizmeti olması hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranına kadar artırılır” ibaresi eklenerek sağlık çalışanlarına şiddet uygulayarak sağlık hizmetini engelleyenlere verilen ceza artırılmıştır. 7406 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinde yapılan düzenleme ile 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun “Tutuklama nedenleri” başlıklı 100 üncü maddesine eklenen fıkralarla “ Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu ve Kadına karşı işlenen kasten yaralama suçu” tutuklama kapsamına alınmıştır.” dedi. 

Milliyetçi Hareket Partisi’nin sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumdaki her türlü şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme yapılmasını istediğini söyleyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “ Milliyetçi Hareket Partisi olarak sadece sağlık çalışanlarına değil, toplumdaki her türlü şiddetin nedenlerinin araştırılmasının, görüşülmesinin ve buna yönelik kanuni düzenlemelerin yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. Ancak bu görüşmelerin ve düzenlemelerin 1 Ekim 2022’de Meclis açıldıktan sonra bütün partilerin katılımıyla yapılmasında fayda görüyoruz. Bu nedenle siyasi istismardan öte bir amaç taşımayan CHP’nin genel görüşme teklifinin gündeme alınmasını faydalı görmüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2022, 22:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER