MHP'li Yıldız: Medyaya yeni düzen geliyor

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, dezenformasyon amaçlı yalan haberlerin önlenmesi için yapılan düzenlemelerin önümüzdeki günlerde hayata geçirileceğini söyledi.

MHP'li Yıldız: Medyaya yeni düzen geliyor

Konuşuyor mu, kusuyor mu anlaşılamayan, yalandan, iftiradan, çarpıtma ve dezenformasyondan, medet uman, hiç bir ahlaki ve vicdani ölçüsü olmayan bazı televizyon soytarılarının malum kanalların hayasızca kullandığını belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Dikkat çekici, basit görsel unsurlar kullanılarak yapılan yalan haberlerin kamuoyu, siyaset, Demokrasi ve toplum hayatı üzerinde olumsuz etkileri olduğu tartışma dışıdır. Yalan haberle mücadele kapsamında ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlemeler getirmektedir.

Fransa’da “Yalan haber kanunu” muhalefetin ifade özgürlüğü çerçevesinde direnciyle karşılaşmış ve anayasa yargısına götürülmüştü.

Anayasa Konseyi düzenlemenin anayasaya aykırı olmadığına hükmetmişti. 6’lı yine havaya attığı paranın yazı-tura tarafının değil dik durmasını umuyor.

Avrupa Birliğinde, terörle alakalı içeriklerin yayınlanmasını engellemek ve çevrimiçi mecralarda da terörle mücadele etmek amacıyla yapılan düzenleme 7 Haziran 2022’de uygulanmaya başlayacaktır.

Dezenformasyonla mücadele kapsamında idari tedbirler güçlendirilirken, halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla gerçeğe aykırı bilgiyi alenen yayma eylemi Türk Ceza Kanunun “Kamu Barışına Karşı Suçlar” başlıklı beşinci bölümüne “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” başlığıyla müstakil bir suç olarak eklenmektedir."

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER