MHP'li Feti Yıldız açıkladı! İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alındı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, internet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alındığını açıkladı.

MHP'li Feti Yıldız açıkladı! İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alındı

Dezenformasyonla mücadele kanunu olarak bilinen, basın kanunu ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 39 maddelik kanun teklifi çalışmalarının tamamlandığını belirten MHP’li Yıldız yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Gelişen teknoloji ile birlikte dezenformasyonun üretimi ve yayılımının vardığı nokta, hem temel hak ve özgürlükleri korumak hem de milli ve şahıs güvenliğini sağlamak adına bu faaliyetle mücadele etmeyi zorunlu kılmıştır.

Sosyal ağ sağlayıcılarının büyük kazançlar elde etmelerine rağmen, ihtiyaç duyulan önleyici ve koruyucu mekanizmalar geliştirmedikleri, tedbir almadıkları dahası bu tutumlarında direnç gösterdikleri bilinen bir husustur. Temel hak ve özgürlükleri korumak devletin yükümlülüğüdür.

Değişiklik teklifiyle, internet haber sitelerinin süreli yayın kapsamına alınarak, süreli yayınlara benzer şekilde beyanname verme, cezai ve hukuki sorumluluk, düzeltme ve cevap hakkı, tabii olacakları yargılama usulünün belirlenmesi amaçlanmış, beyannamelerin savcılıklar yerine Basın İlan Kurumuna verilmesi düzenlenmiştir.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER