Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için büyük gayret sarf edeceğiz

"Turizmi, kültürü pozitif unsurlar olarak kullanarak, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için büyük gayret sarf edeceğiz. Türkiye gerçekten turizm alanında bu yıl olağanüstü bir performans ortaya koymuştur. 2014'teki rakamları her ne kadar yakalayamadıysa da 2015 ve 2016'daki tam dibe vurmuş turizm sektöründeki genel rakamları kıyasladığımızda 2017 fevkalade başarılı olmuştur"

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş: Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için büyük gayret sarf edeceğiz

ANTALYA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizm alanındaki pozitif unsurları kullanarak, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için büyük gayret sarf edeceklerini bildirdi.

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansınca düzenlenen program kapsamında, Almanya'dan gelen 15 kişilik medya mensubuyla Belek Turizm Merkezi'nde bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, Türkiye'deki son ekonomik, siyasi, özellikle turizm sektöründeki gelişmeleri paylaşacaklarını söyledi.

Türkiye- Almanya arasında çok uzun yıllara dayalı dostluğun, müttefikliğin olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Son yıllarda siyasi gerekçelerle belki bu alanda, ikili ilişkilerde bazı sorunlar yaşanmış olsa da her iki tarafta da ilişkilerin düzeltilmesi konusunda ciddi bir irade ortadadır. Bu anlamda özellikle turizmin yapısı itibarıyla siyasetten farklı olarak, turizmin, siyasetin dilinin farklı olduğu, turizmin, kültürün imkanlarından istifade ederek, iki ülke arasındaki sorunların daha kısa sürede bertaraf edilmesi ve ilişkilerin eski dönemlere, belki daha da üstüne çıkarmasıyla ilgili çalışmaları sürdürmeye kararlıyız." dedi.

Kurtulmuş, bu çerçevede ilişkilerin iyileştirilmesinin en temel şartlarından birisinin karşılıklı iyi niyetle oturup, aynı masanın etrafında konuşabilmek, fikirleri, görüşleri birbirlerine rahatlıkla aktarabilmek olduğunu anlattı.

Dost meclisinde bir arada olduklarını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye, gerçekten turizm alanında bu yıl olağanüstü bir performans ortaya koymuştur. 2014'teki rakamları her ne kadar yakalayamadıysa da 2015 ve 2016'daki tam dibe vurmuş turizm sektöründeki genel rakamları kıyasladığımızda 2017 fevkalade başarılı olmuştur. Türkiye'deki turizm geliri de geçtiğimiz yıl yaklaşık 26 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl daha ileriye gideceğiz, bu rakamlar çok daha yukarıya gidecek. İnşallah 2019 yılında 2014 rakamlarının üstüne çıkmayı hedefliyoruz. 2023 hedefimiz de 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşmaktır. Bununla ilgili altyapı çalışmalarımızı süratle tamamlamış olan bir ülkeyiz. Bütün özel sektörün, devlet kuruluşlarının kamu kurum ve kuruluşlarının el birliğiyle çalışmasıyla bu hedefe ulaşacağımızı tahmin ediyorum."

Kurtulmuş, Türkiye'yi gelen Alman misafirlerin 2014 yılında 5,5 milyon civarında olduğunu, 2017 yılı itibarıyla da aradaki krizlere, gerilimlere, siyasi birtakım anlaşmazlıklara rağmen rakamın 3,5 milyonu aştığını aktardı.

Türkiye'de sürekli ikamet eden Almanların da olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, onların varlığının Türkiyi ile Almanya arasındaki ilişkilerin daha da ileriye gitmesi için vesile olacağına dikkati çekti.

Bakan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Turizmi, kültürü, Türkiye'nin kültürel zenginliğini, çeşitliliğini, farklılığını, doğal güzelliklerini Almanya ile olan mesafe yakınlığını, bütün bunları pozitif unsurlar olarak kullanarak, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin düzelmesi için büyük gayret sarf edeceğiz. Ayrıca üzülerek gördüğümüz, özellikle son yıllarda Avrupa'daki bazı ülkelerde yükselen aşırı milliyetçi, ırkçı akımların, yabancı, göçmen düşmanlığı şeklinde başlayan eğilimler, maalesef bazı çevrelerce de desteklenerek İslam karşıtlığı ve bunun somut göstergesi olarak Türkiye düşmanlığına dönüşüyor. Bunun da ortadan kaldırılması için turizmi, kültürü, karşılıklı ilişkileri önemli bir yumuşak güç unsuru olarak kullanacağız. İnşallah bazı Türkiye karşıtı çevrelerin Almanya da dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinde göstermiş olduğu faaliyetlerin negatif etkilerinin kaldırılması için hep beraber gayret göstereceğiz."

AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 16:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER