"Hollanda'nın kararı tam bir utanmazlıktır"

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, "(Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararı) Geçmişi zulüm ve katliamlarla dolu olan sömürgeci Hollanda'nın bizim ecdadımızı soykırımcı gibi göstermeye çalışması tam bir utanmazlıktır." dedi.

"Hollanda'nın kararı tam bir utanmazlıktır"

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin kararını, "Geçmişi zulüm ve katliamlarla dolu olan sömürgeci Hollanda'nın bizim ecdadımızı soykırımcı gibi göstermeye çalışması tam bir utanmazlıktır." şeklinde değerlendirdi.

Muş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili aldığı kararı kınadıklarını ve kabul etmediklerini belirtti.

"Geçmişi zulüm ve katliamlarla dolu olan sömürgeci Hollanda'nın bizim ecdadımızı soykırımcı gibi göstermeye çalışması tam bir utanmazlıktır." diyen Muş, Hollanda'nın, "soykırım" ifadesini kullanmadan önce kendi geçmişine bakması gerektiğini söyledi.

Türk milletinin geçmişinde sömürgecilik, soykırım ve katliamların olmadığını vurgulayan Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başka milletlerin kaynaklarını yağmalama, sömürgecilik, soykırım, katliam gibi kavramlar Batılıların bugün dillerinden düşürmedikleri fakat sadece kendilerinin geçmişinde var olan kavramlardır. Unutulmasın ki asıl soykırımcı, Endonezya'da binlerce insanı katleden Hollanda sömürge güçleridir. Asıl katliam destekçisi Srebrenitsa'da Müslümanların katledilmesine seyirci kalan Hollanda ordu mensuplarıdır. Bilindiği üzere Avrupa'nın göbeğinde Srebrenitsa'da Sırplar Müslümanları katlederken orada görevli Hollanda ordusu bütün bu katliamlara müdahale etmemiş ve bu katliamlara seyirci kalmıştır."

"Hollanda hasmane bir tutum sergilemiştir"

Birinci Dünya Savaşı sırasında mecburi koşullar altında alınan bir tehcir kararını, "soykırım" gibi göstermenin ve bununla ilgili parlamentodan karar çıkarmanın Hollanda'daki Türkiye düşmanlarına verilmiş bir destek olduğunu dile getiren Muş, "Tarihi hadiselerle ilgili hüküm vermek parlamentoların işi değildir. Tarihi hadiseler üzerinden dış politik hesaplaşma yapmak ucuz, basit bir anlayışın tezahürüdür." diye konuştu.

Alınan kararın zamanlamasının da manidar olduğunu vurgulayan Muş, Hollanda'nın, bugünkü Türkiye karşıtı politikalarını daha da arttırmak için soykırım iftirasını kullanmaya tevessül ettiğini belirtti.

Bu kararın, Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkileri bozmak için alınmış art niyetli bir karar olduğuna işaret eden Muş, "Hollanda bu kararla milletimize karşı hasmane bir tutum sergilemiştir. Referandum sürecinde terör yandaşlarına propaganda imkanı tanıyan Hollanda bir yanlış karara daha imza atarak Türkiye'yi karşısına almış ve büyük bir hata yapmıştır. Bu minvalde Hollanda'yı bu gibi art niyetli tutumlardan uzak durmaya ve aklıselime davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER