Bakan Akdağ gençlerle buluştu

Sağlık Bakanı Akdağ: "Bizim bugün yapmak istediğimiz, bu darbe artığı anayasalardan, anayasa maddelerinden ülkeyi kurtarmak, anayasamızı bunlardan ayıklamak ve sağlam bir yönetme zemini oluşturmak. Aslında yapmaya çalıştığımız sağlam bir hükümet etme zemini oluşturmak"

Bakan Akdağ gençlerle buluştu

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin, "Bizim bugün yapmak istediğimiz, bu darbe artığı anayasalardan, anayasa maddelerinden ülkeyi kurtarmak, anayasamızı bunlardan ayıklamak ve sağlam bir yönetme zemini oluşturmak. Aslında yapmaya çalıştığımız sağlam bir hükümet etme zemini oluşturmak." dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonunda, üniversitenin Sosyal Sorumluluk Topluluğunca düzenlenen "Gençlerle Buluşma" etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi.

Akdağ, etkinlikte öğrencilerin, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek halk oylaması, anayasa değişikliğinde yer alan 18 madde ve sağlık alanıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının önemini vurgulayan Akdağ, şunları söyledi:

"Şimdi mesele şu, bizde oluşturulmuş olan parlamenter sistem darbe dönemlerinin artığı bir parlamenter sistemdir. Bu parlamenter sistem sorun oluşturur. Son 14 sene içerisinde bizim aldığımız mesafeler, sağlıkta dönüşüm dahil, zorlayarak aldığımız mesafelerdir. Bundan çok daha iyisini yapardık, yapabilirdik. İki başlılığın yol açacağı, geçmişte yol açtığı problemleri de ancak birbiriyle çok yakın olan, 40 senedir birbiriyle dost olan, birbirinin huyunu suyunu bilen, zayıf taraflarını bilen kişiler, onlardan biri Cumhurbaşkanı biri de Başbakan olduğu için aşabiliyoruz, aksi takdirde aşamayız. Aksi takdirde, Sayın Necdet Sezer'in Sayın Bülent Ecevit'e fırlattığı, anayasa kitapçığını ne olduysa o olur. Memleket bir sabah kalkarız ki yarı yarıya fakirleşmiş, döviz bir gecede iki misline çıkmış.

Dolayısıyla bizim bugün yapmak istediğimiz şu arkadaşlar, bu darbe artığı anayasalardan, anayasa maddelerinden ülkeyi kurtarmak, anayasamızı bunlardan ayıklamak ve sağlam bir yönetme zemini oluşturmak. Aslında yapmaya çalıştığımız sağlam bir hükümet etme zemini oluşturmak."

Zeminin sağlam olması, sorun üretmemesi, istikrar ve kuvvetler arasında denge oluşturması halinde ülkedeki işlerin hızla yapılabileceğini, ekonominin iyiye gideceğini, terörle mücadelenin daha kolay yapılacağına işret eden Akdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu ve başkaları da bize soruyorlar, 'Bu kadar problemimiz var, bu işi yapmanın zamanı mıydı?' Evet, tam da onun zamanı zaten. Bu zemini sağlam yapacaksınız ki o problemleri çok daha güçlü bir biçimde çözebilesiniz." ifadesini kullandı.

- "5 yıl içinde 4 milyar liralık ilaç ve tıbbi cihaz yerlileştirilecek"

Bakan Akdağ, 112 Acil sağlık personeli alımı hakkında gelen bir soru üzerine, bu sene Bakanlık olarak 16 bin 500 kişiyi kadroya alma hakları bulunduğunu ancak ihtiyaçtan daha fazla sayıda kişinin diploma sahibi olduğunu aktardı.

Milli ilaç ve tıbbi cihaz alanlarındaki çalışmalar hakkında da Akdağ, gelecek 5 yıl içinde 4 milyar liralık ilaç, 4 milyar liralık da tıbbi cihazı yerlileştireceklerini, bu konuda yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Akdağ, şehir hastanelerinin sağlık alanında, hem hastalar hem de çalışanlar açısından, hizmetin çok kolaylaştığı, konforun arttığı ve yüksek teknolojinin kullanıldığı yerler olacağını dile getirdi.

Konuşmasının ardından öğrencilerin çiçek takdim ettiği Sağlık Bakanı Akdağ, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER