İHA - Sivaslı çiftçiler tarafından ekilen masumiyet ve saflığın simgesi olarak adlandırılan Şakayık çiçeğinin hasadı başladı.

Sivas’ın Gemerek ilçesine bağlı Tatlıcak mezrasında toprakla buluşturulan Şakayık çiçeğinin hasadı başladı. Zarif görünümü ve kokusuyla mest eden çiçeğin hasadına Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Şarkışla ve İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız katıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk açıklamasında; “Gemerek İlçemizde şakayık çiçeğini üreten çiftçimize teşekkür ediyoruz. İlimizde yeni bir üretim alanın açılmış olması bizleri mutlu ediyor. Umuyorum ki yakın zamanda farklı üreticilerimizde şakayık çiçeği üretimine yönelecektir. Üretime katkı sağlayan tüm üreticilerimizin yanındayız.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ise, “İlimiz bitkisel üretim desenine yeni bir bitki eklemenin mutluluğu içerisineyiz. Şakayık; küçük alanlarda daha çok verim alınan katma değeri yüksek önemli bir süs bitkisidir. Bu durum, geleneksel üretici görünümüne yeni bir ilçemizde alternatif bir ürün olarak yetiştirilmeye başlanan şakayık çiçeğinin soğuk iklim şartlarını sevmesi ve aynı zamanda çok su isteyen bir bitki olmaması nedeniyle ilimiz şakayık yetiştiriciliği için uygun iklim şartlarına sahiptir. Ürün çeşitliliği açısından şakayık bitkisinin bölgede yaygınlaştırılmasına yönelik yapılacak çalışmalarla birlikte bölgenin şakayık bitkisi yetiştiriciliğinde önemli bir noktaya gelmesi hedeflenmektedir. Şakayık projemiz Gemerek İlçemiz için planlanmakta olup ilerleyen yıllarda diğer ilçelerimizde de uygulanması hedeflenmektedir.” dedi.