Gece görüşlü ve vinçli sağlık helikopterleri devreye giriyor

Bakan Akdağ, "3 yeni helikopter sisteme sokacağız, bu sağlık helikopterleri gece görüş özelliğinin yanı sıra vinç taşıyan helikopterler olacak" dedi.

Gece görüşlü ve vinçli sağlık helikopterleri devreye giriyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, helikopterlerin inemediği alanlardaki hastaları ya da kazazedeleri kurtarmak için vinç özelliği olan helikopterlerin hizmete gireceğini belirterek, "3 yeni helikopter sisteme sokacağız ama bu sağlık helikopterleri gece görüş özelliğinin yanı sıra vinç taşıyan helikopterler olacak. Bazen helikopter de götürseniz inemediğiniz alanlar oluyor. Böylece kazazede, yaralı ya da hastayı vinçle helikoptere çekebileceğimiz yeni sistemi önümüzdeki aylarda sisteme sokmuş olacağız." dedi.

Bakan Akdağ, Erzurum Valiliği bahçesinde düzenlenen ambulans dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 60 ambulansı 17 ile dağıtacaklarını belirtti.

Bölgelere 300 ambulans daha gönderilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok kısa süre içinde 300 ambulansı hizmete göndereceklerini ifade eden Akdağ, "Sağlıkta Dönüşüm Programı ile kurmuş olduğumuz 112 Acil sistemi bugün dünyanın en gelişmiş, en mükemmel hizmetlerini veren organizasyonla hizmetlerine devam ediyor. Bunda sayılarını 10 katına çıkardığımız ambulanslarımız ile kurduğumuz çok modern sistemler önemli rol oynuyor ama sağlık ailesinin çok değerli mensupları, 112 ailesinin üyeleri bu meseledeki en büyük takdire layık ve bu personel, 112 Acil taşıma işimizi mükemmel yapmamız açısından en önemli kişilerdir. Araç temin edersiniz, sistem kurarsınız ama gönlü milletiyle atan bu değerli sağlık ailesi olmasa bu işlerin hiçbirini bu şekilde yapamazsınız." diye konuştu.

Akdağ, 112 Acil ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) çalışanlarına teşekkür ederek, Türkiye'deki bu ekiplerin dünyanın en iyi yetişmiş ekipleri olduğunu vurguladı.

"Sağlık çalışanlarına şiddeti kabul etmiyoruz"

Vatandaşlara da mesajı olduğunu vurgulayan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böylesine bir hizmeti sadece profesyonel olarak değil gönülleriyle de sunan değerli sağlık ailesi üyelerine zaman zaman uygunsuz şiddete varan davranışlarla karşılaşıyoruz. Bunu asla kabul etmiyoruz. Ben, bir sağlık çalışanına uzatılan eli, söylenen kötü sözü, kendi şahsıma uzatılan el ve söylenen kötü söz olarak kabul ediyorum. Bu meselede çok hassasız. Vatandaşımızın başımızın üstünde yeri var ama sağlık ailesinin bir üyesine sözle ya da fiziksel olarak şiddetle davranana da hiçbir müsamahamız yok. Bu hususta da hukuku sonuna kadar işletmeye kararlıyız."

Akdağ, trafikte ambulanslara yol verilmesi gerektiğini de vurgulayarak, iki şeritli bir yolda ambulans sirenini duyar duymaz sağa çekilmenin uygun olacağını, 3 ya da daha fazla şeritli bir yolda da sağa ve sola açılarak ortadan ambulanslara yol verilmesi gerektiğini söyledi.

Vatandaşların o ambulansın içinde hayatının son dakikalarını yaşamakta olan, eğer gideceği merkeze zamanında yetişirse kurtulabilecek bir hasta, yaralı olabileceğini, o ambulansın içinde kendi yakınlarının olabileceğini düşünmesini isteyen Akdağ, vatandaşların bu hassasiyeti taşımasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından 60 ambulansın anahtarları protokol üyeleri tarafından şoförlerine verildi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER