Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rus askeri birliklerinin Ukrayna'daki askeri eylemlerine ilişkin bilgi verdi.

Ukrayna ordusunun önemli kayıplara uğradığını belirten Konaşenkov, güncellenen verilere göre 16 Temmuz'da Rus uçaklarının Odessa bölgesinde Konstantinovka yerleşim birimindeki milliyetçi güçlerin geçici konuşlanma noktası olan "İmperiya" dinlenme merkezine yaptığı saldırıda 120'ye yakını yabancı paralı savaşçı olmak üzere 600'dan fazla askerin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Konaşenkov, bunun yanı sıra 17 Temmuz'da Mıkolayiv'de Ukrayna askeri birliklerinin geçici konuşlanma noktasına yapılan yüksek hassasiyetli füze saldırısında 320'den fazla milliyetçi gücün öldürüldüğünü ifade etti.

Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerinin Mıkolayiv bölgesinde yabancı paralı savaşçıların konuşlandırıldığı 9 komuta noktası ve Kramatorsk’ta Ukrayna istihbaratının karargahı ile Artyömovska’da 14. Mekanize Birliklerini vurduklarını kaydeden Konaşenkov, Mıkolayiv’de, Dnipro bölgesinde Maliyevka’da, Donetsk bölgesinde Fedorovska, Konstantinovka yerleşim birimlerinde 6 mühimmat ve topçu deposunun yok edildiğini dile getirdi.

Rus uçaklarının Donetsk bölgesindeki Kramatorsk’da Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağını vurduğunu söyleyen Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin Mıkolayiv bölgesinde Pervomayskoye civarında Mi-8 model helikopteri düşürdüğü bilgisini paylaştı. Konaşenkov, Harkiv ve Donetsk bölgelerinde de 5 Ukrayna insansız hava aracının vurulduğunu dile getirdi.

​​Konaşenkov, "Ukrayna'ya ait bugüne kadar 260 uçak, 144 helikopter, 1577 insansız hava aracı, 356 hava savunma füze sistemi, 4 bin 135 tank ve zırhlı araç, 762 çok namlulu roketatar, 3 bin 174 obüs ve havan topu, 4 bin 413 özel askeri araç imha edildi." ifadesini kullandı.

Ukrayna: Son 24 saatte Rusya’ya ait 4 tank, 7 zırhlı araç ve 3 topunu yok ettik

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rus ordusunun son bir günde 4 tank, 7 zırhlı araç, 3 top ve 1 roketatar sistemini kaybettiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus ordusunun 24 Şubat-21 Temmuz döneminde verdiği kayıplarına ilişkin bilgiler yer aldı.

Açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 7 insansız hava aracı, 4 tank, 3 top, 1 roketatar, 6 araç ve 7 zırhlı araç ile 100 askerini kaybettiği belirtildi.

Savaşın başlamasından beri ise Rusya’ya ait 221 uçak, 188 helikopter, 1704 tank, 3 bin 912 zırhlı araç, 859 top, 251 roketatar ve 113 hava savunma sisteminin imha edildiği kaydedilen açıklamada, Rus güçlerine ait 2 bin 406 araç, 15 gemi ve hafif sürat teknesi ile 710 insansız hava aracının yok edildiği bilgisi yer aldı.

Rusların fırlattığı 167 seyir füzesinin Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği aktarılan açıklamada, savaşın başlamasından beri Rus ordusunun toplam 38 bin 850 askerini kaybettiği öne sürüldü.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart'ta yapılan açıklamada, Ukrayna'da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuştu.