Yalçın açıklamasında, Türkiye'nin Davutoğlu'nun başbakanlığının faturasını çok ağır şekilde ödedeğini aktarırken Davutoğlu'nun hedefinde ise; Türkiye'nin geleceğine vaziyet eden Cumhur İttifakını ayakta tutan kararlılık ve iradenin kırılması olduğunu söyledi.

Davutoğlu'nun amacının, 'Cumhur İttifakının halk nezdindeki itibarına zarar vermek' olduğunun altını çizen Yalçın, "AK Parti tabanındaki milliyetçi-muhafazakar kesimi etkileme, MHP'ye yönelik müspet bakış açısını değiştirme ve kafalarda soru işareti bırakma çabası boşunadır." dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. E. Semih Yalçın, açıklamasında şunları kaydetti:

ZAAFINI VE BAŞARISIZLIĞINI GİZLEME ÇABASINDADIR

'Bu ülkede kebapçıları bölücü ilan eden bir Genel Başkan var' diyen Ahmet Davutoğlu, okuduğunu anlama özürlü olmasının yanı sıra şüphe yok ki geçmişteki ayıplarını örtme, kendi zaafını ve başarısızlığını gizleme çabasındadır.

Türkiye, Davutoğlu'nun başbakanlığının faturasını içerde ve dışarda çok ağır şekilde ödemiştir. Davutoğlu’nun sakat politikalarının yol açtığı şiddetli güvenlik zaafı yüzünden milletimiz korkunç terör olaylarıyla karşı karşıya kalmış ve sosyal barış derinden yaralanmıştır.

AHLAKİ YOKSUNLUK, DENSİZLİK VE TERBİYESİZLİKTİR

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinin en büyük terör saldırılarına maruz kalması karşısında daha önceleri sergilediği beceriksizliğin ağır faturasını MHP’ye çıkarma çabası; ahlaki yoksunluk, densizlik ve terbiyesizliktir.

Hatırlardadır, 2016 Mayıs’ında Ahmet Davutoğlu’nun azledilmesi, ABD'nin köklü yayın organlarından Foreign Policy başta olmak üzere bazı yabancı medya organlarınca, 'ABD en mutemet adamını kaybetti.' başlığıyla duyurulmuştu.

FETÖ İLE MÜCADELEDE, İPE UN SERME ROLÜ OYNAMIŞTI

Amerikan politikalarının Türkiye’deki ayaklarından biri olarak görülen Davutoğlu’nun azledilmesinde, bazı iddialara göre 2015-2016 yıllarında devletin FETÖ ile mücadelesine rağmen FETÖ’cüleri himaye ederek ipe un sermesi de rol oynamıştı.

Ahmet Davutoğlu görevden uzaklaştırıldıktan kısa süre sonra 15 Temmuz ihanet kalkışmasının yaşanması ise oldukça manidardır. Bütün bu çarpıcı gerçeklere rağmen Ahmet Davutoğlu'nun MHP'ye saldırması, Don Kişot’un yel değirmenlerine saldırısından farksızdır.

HEDEFİNDE, CUMHUR İTTİFAKININ HALK NEZNİNDEKİ İTİBARINA ZARAR VERMEK VARDIR

Diğer taraftan Serok Ahmet’in hedefinde, Türkiye'nin geleceğine vaziyet eden Cumhur İttifakını ayakta tutan kararlılık ve iradenin kırılması vardır. Cumhur İttifakının halk nezdindeki itibarına zarar vermek vardır.

Davutoğlu’nun Ak Parti tabanındaki milliyetçi-muhafazakar kesimi etkileme, MHP'ye yönelik müspet bakış açısını değiştirme ve kafalarda soru işareti bırakma çabası boşunadır.

Çünkü Türkiye’nin önümüzdeki yüz yılını sigorta eden Cumhur İttifakını ayakta tutan ortak iradenin iki güçlü siyasi kanadından biri MHP'dir. MHP ve Sayın Devlet Bahçeli siyasetin her yerindedir."