TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2023 Yılı Bütçesi görüşmeleri devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçe görüşmelerinin devam ettiği sırada konuşma yapan MHP Genel Sekreter Yardımcısı, İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Tamer Osmanağaoğlu İzmir üzerine yaptığı değerlendirmelerinin arasında İzmir’deki yüzme havuzu ihtiyacını gündeme getirerek en az 5 yüzme havuzu talebini dile getirirken Bakan Kasapoğlu da İzmir için gelen bu talebe kayıtsız kalmadı.

Konuşmasında; “Necip Fazıl Kısakürek’in “bir gençlik, bir gençlik, bir gençlik… Zaman bendedir, mekân bana emanettir şuurunda bir gençlik…” diyerek tarif ettiği, Ömer Seyfettin’in “Uyanınız, galebe için düşmanlarınızı tanımak lazımdır.” çağrısının muhatabı, Vatan Şairimizin Mehmet Akif’in “Yaşayan görecektir: Türkiye ve Türklük ölmeyecektir.” sözlerini söylerken sırtını dayadığı dağ, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin “Tarihine, kültürüne, medeniyetine, öz değerlerine, inançlarına ve ruh yapısına sımsıkı bağlı erdemli, enerjik ve sorumluluk sahibi bir gençlik.” sözlerinin öznesi Türk gençliği, her zaman iftihar kaynağımız, her dem umut çeşmemizdir.” İfadelerine yer veren Osmanağaoğlu şunları söyledi:

Adalet Bakanı Tunç, soruları yanıtladı: Adalet Bakanı Tunç, soruları yanıtladı:

“İzmir’imiz de kiralanma yöneteniyle 728 ve 500 kişilik iki yurdun hizmete açılması, her biri 500 kişilik olan iki yurdun satın alınarak gençlerimizin bu yurtlara yerleştirilmesi, Bergama’da yapımı biten 500 kişilik öğrenci yurdunun hizmete girmesi devletimizin barınma sorunuyla ilgili uğraşlarının ciddiyetini göstermektedir. İzmir’de yurt talebinde bulunup da yerleşemeyen hiçbir öğrencimizin kalmadığını büyük bir memnuniyetle öğrendim. Aliağa, Ödemiş, Torbalı, Selçuk İlçelerimize 500’er kişilik, Menemen Bakırçay Üniversitesi için 2000 kişilik, Kiraz İlçemiz için ise en az 250 kişilik yurt ihtiyacı olduğu tespitlerimiz arasında yer almaktadır. Bergama, Dikili, Menemen, Çiğli, Çeşme, Kemalpaşa, Kiraz, Beydağı, Torbalı ve Tire ilçelerimizde gençlik merkezi olmadığını hatırlatmak isterim. Vesileyle gençlerimizin beklentisini de bizzat sizlere arz etmek isterim. Dikili, Çiğli, Seferhisar, Balçova ve Torbalı ilçelerimizdeki spor salonlarının yıkılarak yerine daha modern ve kullanıma uygun salonların inşa edilerek hizmete sunulması ilçe sakinlerinin en büyük beklentileri arasında yer almaktadır. Özellikle Seferihisar ilçemizdeki spor salonunun acilen yıkılarak yerine yenisinin yapılması önem arz etmektedir. Aliağa ilçemizin spor salonu ile ilgili ihtiyacının Bakanlığımızın bilgisi dâhilinde olduğunu ve gerekenin yapılacağına olan inancımın tam olduğunu da ifade etmek isterim.

İLK ETAPTA 5 ADET YÜZME HAVUZU SÖZÜ İSTEDİ BAKAN KASAPOĞLU SÖZ VERDİ

Konuşmasında Gençlik ve Spor Bakanlığının İzmir’e karşı hassasiyetinin farkında olduğunu da ifade eden Osmanağaoğlu “Tüm Türkiye’de her il ve ilçemizde “tip proje uygulaması” ile yüzme havuzu yapılmış veya yapılmaktadır. İzmir’imiz için de ilk etapta en az 5 adet havuz sözünüzü almak bizleri, İzmirli hemşerilerimizi ve gençlerimizi ziyadesiyle memnun edecektir.” İfadelerine yer verdi. Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise cevaben “Tamer vekilimize sözümüz var bu anlamda, İzmir’de geliştirdiğimiz projeler var. İzmir’de başta olimpik havuz olmak üzere 5 ilçemizde havuz inşaatlarımızı başlatıyoruz ve İzmir’e Türkiye'nin en modern olimpik havuzunu da inşallah inşa ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Plan Bütçe mesaisi yoğun bir şekilde devam ederken TBMM Genel Kurulu da çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Öğrenim kredilerine af getiren düzenlemenin de olduğu kanun teklifinin görüşmelerine devam ediliyor.