Endonezya'nın Nusa Dua kentinde düzenlenen Dünya Su Forumu'nda, Parlamentolar Arası Birlik Üyesi ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, su diplomasisi oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.

SU DİPLOMASİSİ OTURUMUNDA ÖNE ÇIKAN MESAJLAR

Parlamenterler toplantısının ikinci gününde söz alan Karakaya, konuşmasına bu büyük organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ederek başladı. Ayrıca, İran Cumhurbaşkanı'nın trajik ölümü nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti.

Karakaya, dünya genelinde tatlı su arzının eşit şekilde dağıtılmadığını ve çoğu zaman uygun şekilde yönetilmediğini vurguladı. 2025 yılına kadar 1,8 milyar insanın mutlak su kıtlığı yaşayacağı ülkelerde yaşayacağını ve dünya nüfusunun üçte ikisinin stres koşulları altında olabileceğini belirtti.

Mevlut Karakaya (2)

SU, ÇATIŞMA DEĞİL İŞBİRLİĞİ KAYNAĞI OLMALI

"Öncelikle suyu bir çatışma kaynağı olarak değil, işbirliği ve kalkınma fırsatı olarak değerlendirmeliyiz," diyen Karakaya, suyun sürdürülebilir olmayan kullanımının mevcut durumu daha da kötüleştirebileceğini ifade etti.

Sınıraşan nehirlerin adil, makul ve optimal bir şekilde kullanılmasının kıyıdaş devletlerin çıkarına olduğunu söyleyen Karakaya, kalıcı çözümlere kıyıdaş devletler arasında güven artırıcı önlemler ve uzun süreli işbirliği yoluyla ulaşılabileceğini belirtti.

Mevlut Karakaya (3)

SINIRAŞAN SULARIN YÖNETİMİNDE ENTEGRE YAKLAŞIM

Sınıraşan suların kendine has özellikleri ve parametreleri olduğuna dikkat çeken Karakaya, "tek tip herkese uyar" yaklaşımının işe yaramayacağını belirtti. Çözüm için kıyıdaş ülkeler arasında doğrudan ve ayrıntılı bilgi alışverişinin önemine vurgu yaptı.

Entegre nehir havzası yönetiminin, sınıraşan suların verimli ve sürdürülebilir kullanımı için önemli bir araç olduğunu belirten Karakaya, sürdürülebilir su altyapısının geliştirilmesinin kıt su kaynaklarının etkin kullanımı için kritik olduğunu ifade etti.

GAZZE'YE DİKKAT ÇEKTİ

Konuşmasının sonunda Gazze'deki su sorununa dikkat çeken Karakaya, "Gazze'de kirli suya dahi erişimi olmayan insanların hayatta kalmak için yağmur suyu içtiklerini hatırlatarak, ilginize teşekkür ediyorum," dedi.

Mevlut Karakaya (1)

Mevlüt Karakaya'nın açıklamaları şu şekilde;  

"Sayın Başkan,
Öncelikle bu dev organizasyona en içten teşekkürlerimi iletmek ve İran Cumhurbaşkanı'nın trajik ölümü nedeniyle başsağlığı dilemek istiyorum.

Dünyanın tatlı su arzı eşit şekilde dağıtılmıyor ve çoğu zaman uygun şekilde yönetilmiyor.

Pek çok ülke halihazırda giderek artan tatlı su kıtlığıyla karşı karşıyayken, 2025 yılına kadar 1,8 milyar insan mutlak su kıtlığı olan ülkelerde yaşıyor olacak ve dünya nüfusunun üçte ikisi stres koşulları altında olabilir.

Bu nedenle, bu süreci ilerletmeye nasıl katkıda bulunabileceğimizi değerlendirmek için daha somut adımlara ihtiyacımız var.

Öncelikle suyu bir çatışma kaynağı olarak değil, işbirliği ve kalkınma fırsatı olarak değerlendirmeliyiz.

İkincisi, sürdürülebilir olmayan su kullanımının mevcut durumu körükleme potansiyeline sahip olabileceğini aklımızda tutmalıyız.

Bu bağlamda, sınıraşan nehirlerin adil, makul ve optimal bir şekilde kullanılması kıyıdaş Devletlerin çıkarınadır.

Sınıraşan su sorunlarına kalıcı çözümlere, kıyıdaş devletler arasında güven artırıcı önlemler ve uzun süreli işbirliği yoluyla ulaşılabilir.

Sınıraşan suların kendine has özellikleri ve parametreleri olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle "tek tip herkese uyar" yaklaşımı işe yaramayacaktır. 

Kolaylaştırma ve teşvik çabaları, üçüncü tarafların çerçeve veya mekanizma dayatmasına dönüşmemelidir. Bu tür müdahaleler, belirli bir havzadaki çözüm için uygunsuz olabilecek belirli bir tarifi tercih edebilir.

Öncelikle kıyıdaş ülkeler arasındaki sınıraşan konuların ele alınması gerekiyor. Kıyıdaş Devletlerin su sorunlarına yönelik kapsamlı bir yaklaşım benimsemek için siyasi iradeye sahip olmaları gerekmektedir.

Sürdürülebilir su altyapısının geliştirilmesi yoluyla kıt su kaynaklarının etkin kullanımı önemlidir.

Entegre nehir havzası yönetimi, sınıraşan suların verimli ve sürdürülebilir kullanımı için önemli bir araçtır.
Sınıraşan bağlamda suyun verimli kullanımı, kıyıdaş Devletler arasında doğru ve ayrıntılı bilgi alışverişini gerektirir. Bu yaklaşım, sağlam bir entegre havza yönetimi için gereklidir.

Bu  vesileyle Gazze'de kirli suya dahi erişimi olmayan insanlara bir kez daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Hayatta kalmak için yağmur suyu içtiklerini hatırlatarak, ilginize teşekkür ediyorum."