İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

İTO Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinde eşiyle beraberken gece, saat 01.00 civarında kalp krizi geçiren Çağlar'ın Bağcılar Medipol Hastanesi'ne kaldırıldığını, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Çağlar'ın bu sabah, saat 06.00'ya doğru hayatını kaybettiğini söyledi. 

Kalsın, "Sağlığı gayet yerindeydi. Gece kalp sıkışması sebebiyle hastaneye kaldırılan Çağlar maalesef sabah saat 06.00'ya doğru hayatını kaydetti. Çok üzgünüz. Şu an Bağcılar Medipol'deyiz. Cenaze detayları öğleye doğru belli olacak." ifadelerini kullandı. 

Çağlar'ın cenazesi yarın toprağa verilecek

İTO'dan alınan bilgiye göre, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden Çağlar'ın cenazesi, yarın ikindi namazını müteakip Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nden kaldırılacak.

Çağlar'ın cenazesi, Sahrayıcedid Aile Kabristanı'na defnedilecek. Çağlar için taziyeler, Çamlıca İlmi Araştırmalar Merkezi'nde kabul edilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan taziye telefonu

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden Çağlar'ın eşi Nilgün Çağlar'ı telefonla arayarak taziyede bulundu. 

Erdoğan, Çağlar'ın vefatından derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, acılarını paylaştığı Çağlar ailesine ve merhumun yakınlarına başsağlığı, sabır ve metanet diledi. 

Kalp krizi nedeniyle 57 yaşında vefat eden Çağlar'a Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbrahim Çağlar'ın toplumun sevgisini kazanmış, çalışkan bir insan olduğunu vurguladı.

Şahin: Çok değerli bir insandı

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal da Çağlar'ın vefatı üzerine hastaneye giderek başsağlığında bulundu.

Şahin gazetecilere yaptığı açıklamada, İbrahim Çağlar'a Allah'tan rahmet dileyerek, "İş dünyasının, ailesinin sevenlerinin başı sağ olsun. Birlikte mesai yaptığımız, gerçekten hem vatan sevgisine, hem ülkemizin bir adım daha ileri gitmesine olan gayretine şahit olduğumuz çok değerli bir insandı. Cenabı Hak kendisine rahmet eylesin." dedi.

İBB Başkanı Uysal da, "Ailesine başsağlığı diliyorum. Önemli bir iş adamımız. İş dünyasının başı sağ olsun. Önemli görevler, güzel işler yaptı. Bütün iş dünyasının başı sağ olsun." dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ise acı bir kayıp yaşadıklarını belirterek, İTO Başkanı İbrahim Çağlar'ın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

DEİK'ten başsağlığı mesajı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden İTO Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar için başsağlığı mesajı yayımladı.

DEİK açıklamasında, "Çok değerli yönetim kurulu üyemiz, İTO Başkanı, Türk iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden İbrahim Çağlar vefat etmiştir. DEİK'te Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendiği dönem boyunca bizlere verdiği önemli katkılar hiç şüphesiz ki unutulmayacaktır. Kendisini rahmetle anıyor, ailesine sabır, sevenlerine ve tüm Türk iş dünyasına başsağlığı diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'dan başsağlığı mesajı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, İbrahim Çağlar için başsağlığı mesajı yayımladı.

Baran, mesajında şunları kaydetti: 

"Sayın Çağlar, genç yaşında başladığı ticari hayatta çalışkanlığı, yenilikçiliği, vizyonerliği ile büyük başarılara imza atmış, sivil toplum kuruluşlarında üstlendiği görevlerle toplumumuz için önemli bir rol model olmuştur. Yürüttüğü başarılı çalışmalar ve oluşturduğu sinerjiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) camiasında da özel bir yer edinen Çağlar, bizim için de bir kardeş yakınlığındadır. Beklenmedik ölümü bizi ve camiamızı ziyadesiyle üzmüştür. Mekanı cennet olsun inşallah. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine sabr-ı cemil, İTO ve TOBB camiamıza başsağlığı diliyorum." 

İbrahim Çağlar

İstanbul'da 1960 yılında İstanbul'da doğan İbrahim Çağlar, İTO'da 1999 yılında Meclis üyeliği ile göreve başladı. 2004-2009'da İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2009-2013'te İTO Meclis Başkanlığı yapan Çağlar, 2013 yılından beri İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteydi.

TOBB Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, TEPAV Mütevelli Heyeti üyeliği, Darülaceze Mütevelli Heyeti üyeliği, Marmara Grubu Vakfı Stratejik ve Sosyal Araştırmalar, Mütevelli Heyet ve Akademik Konsey üyeliği görevlerinde bulunan Çağlar, AK Parti ve MÜSİAD'ın da kurucu üyesiydi. 

İbrahim Çağlar, evli ve 2 çocuk babasıydı.

Editör: TE Bilisim