Zile'de 40 hatim geleneği 103 yıldır devam ediyor

Tokat’ın Zile ilçesinde Çanakkale Savaşı'na giden askerlerin ardından okunmaya başlanan '40 Hatim' geleneği 103 yıldır aralıksız devam ediyor.

Zile'de 40 hatim geleneği 103 yıldır devam ediyor

Zile'de 1915 yılında ilçe merkezinden Çanakkale Savaşı'na uğurlanan askerlerin ardından ilçede başlayan hatm-i şerif geleneği günümüze kadar aktarıldı. okunmaya başlayan 40 hatim geleneği, o tarihten bu yana gelenek halini aldı. Bu yıl da ilçedeki Ulu Cami'de 31 Ekim'de başlayan hatm-i şerif okunması bu sabah yapılan dua ile tamamlandı. Ulu Camii'de düzenlenen programa Tokat Valisi Ömer Toraman, Zile İlçe Kaymakamı Adnan Tezcan, İlçe Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, İl Müftüsü Ahmet Erdem ve çok sayıda kişi katıldı. Çanakkale Savaşı sırasında ilçedeki gençlerin cepheye gittiklerini söyleyen Belediye Başkanı Vidinel, şöyle dedi:

"'En son '15’liler' diye ifade ettiğimiz 14 -15 yaşındaki çocuklarımızda gidince, ilçemizdeki kadınlar evlerinde, cepheye gidemeyen erkekler ise camide her gün hatim okuyorlar. Cepheye gidenlerin 4’te 1’i ancak evlerine dönüyorlar. Bu gelenek, erkekler tarafından o tarihten beri sürdürülüyor.''

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER