Şehit Aybüke öğretmenin okulunda hüzünlü tören

İçişleri Bakanı Soylu "Aybüke öğretmen, emanetin emin ellerdedir. Belki mahzunuz bugün ama senin okulunun bahçesinde olmaktan da ayrı bir gurur duyuyoruz. Bize büyük bir sorumluluk, büyük bir emanet bıraktın, bu emanete sımsıkı sahip çıkacağız" dedi.

Şehit Aybüke öğretmenin okulunda hüzünlü tören

Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerce katledilen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın'ın şehit düşmeden önce görev yaptığı okulda yeni eğitim öğretim yılı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın katıldığı törenle başladı.

Kozluk'ta 9 Haziran'da şehit edilen Yalçın'ın adının yaşatıldığı "Şehit Şenay Aybüke Yalçın Çok Programlı Anadolu Lisesi" nde düzenlenen törende, 22 yaşındaki öğretmenin otopsisine katılan Savcı Eren Dağ'ın yazdığı şiiri okuması duygusal anlara neden oldu.

İçleri Bakanı Soylu, törendeki konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını ileterek ve yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek başladı.

Soylu, şehadetiyle çok şeyler öğreten, çocuklara doğruları, birliği ve beraberliği öğretmek için geldiği yerde şehit olan Şenay Aybüke Yalçın ile onun adını taşıyan okulda eğitim öğretim yılı açılışına katılmaktan duyduğu gururu dile getirdi. 

"Bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu biliyoruz"

Kimi zaman haksızlığa uğradıklarını, büyük haksızlıklarla karşı karşıya kalsalar bile kimseye küsmediklerini dile getiren Soylu, "Sadece şunu düşündük, eğer bilselerdi yapmazlardı. Bazen inançlarımızdan dolayı, değerlerimizden dolayı, geldiğimiz yerden dolayı hakir görüldük ama kimseye küsmedik, sırtımızı dönmedik. Demokrasi o kadar güzel bir şeydir ki anladıklarımız, çalıştıklarımız, gayret ve emek gösterdiklerimizle bizi buralara götürdü." ifadelerini kullandı.

Soylu, mücadelelerinin tek bir şey için olduğuna işaret ederek, "Bu coğrafyayı, insanları seviyoruz. Bizim inancımız bize der ki 'İnsanlar yer yüzünde Allah'ın elçileridir.' Onlara hizmetin, yakınlığın, sevdanın aslında Allah'a yakınlık olduğunu biliyoruz. Biz bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu biliyoruz. İyiliklerin ve kötülüklerin imtihanı. Bizim için öteki dünyanın temel dünya olduğunu biliyoruz. Bunun için attığımız her adımı da böyle değerlendiriyoruz. 22 yaşında genç bir insan işte bu duygularla, sevgiyle buraya geldi." diye konuştu. 

"Bu yılın birinci dersi Aybüke Yalçın'dır, Necmettin öğretmendir"

Soylu, bu eğitim öğretim yılının ilk dersinin PKK'nın şehit ettiği öğretmenler Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz olduğunu vurgulayarak, "Bu yılın birinci dersi onların bize anlattıkları, bize sunduklarıdır. Biz bunu biliyoruz. Biz hayrın ve hakkın hakim olmasını istiyoruz. Tek derdimiz budur." değerlendirmesinde bulundu.

Gençlere hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye eden Soylu, bu medeniyetin ve bu toprakların herkese yeteceğini vurguladı.

"Aybüke öğretmen, emanetin emin ellerde"

Soylu, şehitlerin emanetine sahip çıkıldığına dikkati çekerek, "Aybüke öğretmen, emanetin emin ellerdedir. Belki mahzunuz bugün ama senin okulunun bahçesinde olmaktan da ayrı bir gurur duyuyoruz. Bize büyük bir sorumluluk bıraktın, tıpkı diğer eğitim şehitlerimiz gibi. Tıpkı birliğimiz ve beraberliğimiz için canını feda eden şehitlerimiz gibi bize büyük bir emanet bıraktın. Bu emanetin farkındayız ve bu emanete sımsıkı sahip çıkacağız." şeklinde konuştu.

"Onlar bu milletin ebedi kahramanlarıdır"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da, bölgedeki öğretmenlerin davasının aynı olduğuna işaret ederek, "Bu dava cehaletle savaş ve cehaletten beslenen teröre teslim olmama davası. Bu toprakların bereketini, huzurunu, geleceğini çalmaya kalkışanlarla mücadele davası. Bu davayı omuzlayan eğitim ordumuzun bütün kahraman evlatlarına minnettarız. Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz'ı ve şehadet makamına ulaşan tüm öğretmenlerimizi de bir kez daha rahmet ve minnetle anmak istiyorum, ruhları şad olsun. Onlar bu milletin ebedi kahramanlarıdır." ifadelerini kullandı.

Kız çocuklarının eğitimi

Kız çocuklarının geleceğini teminat altına almak için eğitimlerine destek vermeyi sürdüreceklerini vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:

"Birçok kız kardeşimiz, hanım kardeşimiz kimi zaman töre bahanesiyle kimi zaman da anlamsız yasaklar, engellemelerle eğitim hayatından uzak bırakıldı. Türkiye her alanda on yılların ihmalini telafi etmek için yoğun gayret sarf ediyor. Büyük bir kalkınma ve büyüme mücadelesi veriyoruz. Elbette her alanda yürüttüğümüz mücadele son derece önemli ama karanlığa, cehalete, eğitimsizliğe yönelik mücadelenin hepsinden daha önemli olduğunu, geleceğimizi hepsinden daha fazla ilgilendirdiğini biliyoruz. Her bir kızımızın en iyi şekilde eğitim aldığı bir ortamı sağlamak için gece gündüz demeden çalışıyoruz." 

Bakan Kaya gözyaşlarını tutamadı

Konuşmaların ardından Bakanlar Soylu ve Kaya okulu gezdi, şehit öğretmen Yalçın için düzenlenen köşedeki hatıra defterine duygularını aktardı. 

Sınıflarda öğrencilerle bir araya gelen, onlarla sıralarda oturup sohbet eden Kaya, öğrencilere 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında yaşananlara ilişkin kısa bir bilgi verdi.

Daha sonra şehit öğretmenin oluşturduğu müzik sınıfında, okulda görevli diğer müzik öğretmenlerince Yalçın'ın en sevdiği ve seslendirdiği "Mağusa Limanı" türküsünü seslendirdi. 

Bu sırada Bakan Kaya gözyaşlarına hakim olamadı.

Öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya gelen Bakanlar Soylu ve Kaya daha sonra ilçeden ayrıldı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER