Kış lastiği denetimleri başladı

Zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibarıyla başlaması nedeniyle yurt genelinde denetim yapıldı.

Kış lastiği denetimleri başladı

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi'nde (AŞTİ) 1 Aralık itibarıyla zorunlu kış lastiği uygulamasının başlaması nedeniyle denetim yapıldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluğunun başlamasıyla AŞTİ Güvenlik Kontrol Merkezi'nde denetim yaptı.

Polis, otobüslerin kış lastiği takıp takmadığını, lastik diş derinliklerini ve evraklarını kontrol etti. Uygulamada, sürücülerin araçlarına kış lastiği taktığı görüldü.

İstanbul

İstanbul Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Esenler'deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda başta otobüsler olmak üzere yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçların lastiklerini kontrol etti.

Otobüs lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve diş derinliklerin 4 milimetre şartına uyup uymadığı "kumpas" adlı aletle ölçülerek polis ekiplerince incelendi.

Ayrıca şoför ve otobüsün belgeleri, takometre, çekme halatı, zincir seti, ilk yardım çantası ve trafik ikaz işareti gibi ekipmanlar da denetlendi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de Kuzey Marmara Otoyolu Fenertepe Gişeleri'nde denetimlerini gerçekleştirdi.

Ekipler otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçların lastiklerinin 1,6 milimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerin lastiklerinin ise 4 milimetre kuralına uyup uymadıklarını kontrol etti.

Denetlemelerin kazaları ve olası can kayıplarını önleyeceğini dile getiren araç sürücüleri, uygulamadan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Jandarma ekipleri de sürücülere içinde "Emniyet kemerini mutlaka takınız.", "Hız yapmayın, yüksek hızın görüş mesafesini daralttığını unutmayın.", "Araçlarınızın kış bakımını yaptırın.", "Aracınızda mutlaka patinaj zinciri, çeki halatı, takoz, fener, ilk yardım çantası ve ara kablo bulundurun.", "Islak, buzlu ve karlı yolda, takip mesafesini arttırın.", "Karlı ve buzlu yolda ani ve sert fren yapmayın, aniden hızlanmayın.", "Karlı havalarda yakıt deponuzu dolu tutun, aracınızda yiyecek, su ve battaniye bulundurun.", "Farlarınızın çalıştığından emin olun.", "Kötü hava ve yol koşullarında toplu taşıma araçlarını tercih edin.", "Yolculuk öncesinde plan yapın ve hedefinize varmak için yeterli zaman bırakın." maddelerini içeren "Kış Yolculuklarında Hayat Kurtaran 10 Kural" yazılı broşürü dağıttı.

Her iki denetimde de sürücülerin çoğunun kurallara uyduğu görüldü.

Kurallara uymayan sürücülere 846 lira idari para cezası kesileceği ve lastiklerini değiştirene kadar yola çıkmalarına müsaade edilmeyeceği öğrenildi.

43 ilin geçiş noktasındaki Kırıkkale'de denetim yapıldı

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun başlamasıyla Kırıkkale-Ankara kara yolundaki kontrol noktasında denetim yaptı.

Polis ekipleri otobüslerin lastik diş derinliklerini de ölçtü. Denetimde, sürücülerin araçlarına kış lastiği taktığı görüldü.

Yetkililer, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlara uygulamanın zorunlu olmadığını ancak can güvenliği ve sorunsuz seyahat için kış lastiği kullanılmasını önerdi.

Kış lastiği takmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araç sürücülerine 864 lira ceza veriliyor.

Kış lastiği, 7 derecenin altındaki sıcaklıkta, ıslak, karlı ve çamurlu zeminde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu sağlıyor.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER