İstanbul'da çevik kuvveti işgal girişimi davası üçüncü duruşması

FETÖ/PDY'nin darbe girişimi sırasında Bayrampaşa'daki Çevik Kuvveti işgal etmeye çalıştıkları gerekçesiyle 18'i tutuklu 58 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

İstanbul'da çevik kuvveti işgal girişimi davası üçüncü duruşması

İSTANBUL

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Bayrampaşa'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünü işgal etmeye çalıştıkları ve bu sırada 1 kişinin ölümü, 15 kişinin de yaralanmasına neden oldukları gerekçesiyle 18'i tutuklu 58 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki salonda görülen duruşmaya, 18 tutuklu sanık ve avukatları katıldı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü işgal girişimi sırasında hayatını kaybeden Ümit Yolcu'nun ağabeyi Aydın Yolcu da duruşmada yer aldı.

İfadesi dün alınamayan 3 tutuksuz sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bulundukları ilden duruşma salonuna bağlanarak savunmalarını yapıyor.

Tutuksuz sanıkların ifadelerinin alınmasından sonra, tutuklu rütbeli askerler ifade verecek.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar hakkında, "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ile "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, bazı sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da ayrı ayrı 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenirken ayrıca, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün işgal girişiminin planlayıcılarından olduğu gerekçesiyle Kurmay Albay Yusuf Sari’ya, "tehdit", "kasten öldürmeye azmettirme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kasten yaralama" suçlarından bir kez müebbet ve 54 yıldan 94 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Tutuklu sanıklardan Yarbay Kadir Yıldız'a ise olay sırasında Ümit Yolcu'nun ölümüne ve 7 kişinin de yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle "kasten öldürme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kasten yaralama" suçlarından da bir kez müebbet ile 52 yıldan 86 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep ediliyor.​

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER