Emniyet Genel Müdürü Altınok: Aklınızı ve vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin

Emniyet Genel Müdürü Altınok, "Sadakatiniz devletinize, hizmetiniz milletinize olsun. Çalışmaktan, araştırarak doğruyu bulmaktan asla geri durmayın, aklınızı ve vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin." dedi.

Emniyet Genel Müdürü Altınok: Aklınızı ve vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin

Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, polisin görevinin devletine sadakatle millete hizmet etmek, devletin kanun ve nizamını temin ederken vatandaşın hakkını korumak olduğunu belirterek, "Çalışmaktan, araştırarak doğruyu bulmaktan asla geri durmayın. Aklınızı ve vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin." dedi. 

Aydın Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde (POMEM) 20. Dönem Mezuniyet Töreni'ne katılan Altınok, Türk Polis Teşkilatı'nın 172 yıllık köklü geçmişiyle demokrasiye inanan, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, çağdaş bir yönetim anlayışıyla çalıştığını söyledi.

Altınok, Türk polisinin omuzlarına yüklenen ağır ancak ulvi sorumluluklarını içeren görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını dile getirerek, "İyi yetiştirilmiş, devletine sadık, milletine bağlı uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmekten çekinmeyen kahraman polislerimiz, gece gündüz demeden görevlerini büyük bir özveriyle sürdürmektedir. Bizler, polislerimizin aldığı eğitimlerin kalitesini arttırırken ihtiyacı olan donanımı sağlamak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ediyoruz." diye konuştu. 

15 Temmuz kahramanlığı

Türkiye'nin birçok terör örgütünün aynı anda saldırısına maruz kaldığına dikkati çeken Altınok, "Bir yandan da özellikle devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış hainleri temizlemekle uğraşmaktayız. İşte bu hainliğin apaçık ortaya çıktığı 15 Temmuz gecesi Türk polis teşkilatı yalnızca meşru otoritenin emrinde hareket ederek, milli iradenin yanında yer almış, milletinin desteğiyle demokrasi tarihine altın harflerle geçecek kahramanlıklar sergilemiştir." ifadelerini kullandı. 

Altınok, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne kastedecek her türlü şer odağının başını ezmekten geri durmayacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Ülkemiz bugün olduğu gibi yarın da bölgesinde bir istikrar abidesi olarak kalmaya ve tüm mazlum milletlere umut ışığı olmaya devam edecektir. Sevgili öğrenciler, sizler ülkemizin özeti gibisiniz. Sizlerin hiçbir grubun, şahsın, ekibin değil milletin ve devletin polisleri olarak görev yapmaya talip olmanızı bekliyorum. Sadakatiniz devletinize, hizmetiniz milletinize olsun. Göreviniz devletin kanun ve nizamını temin etmek, vatandaşın hakkını korumak ve halkla devlet arasında köprü olmaktır. Çalışmaktan, araştırarak doğruyu bulmaktan asla geri durmayın. Aklınızı ve vicdanınızı kimseye kiraya vermeyin." 

Yurt genelinde 6 bin 520 mezun

Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak ise bu dönem 415'i Aydın'da olmak üzere yurdun farklı illerindeki 15 POMEM’den toplam 6 bin 520 polisi mezun ettiklerini belirterek, Polis Akademisi olarak en mutlu günlerinden birini yaşadıklarını söyledi.

Çolak, “Polis Akademisi olarak son 3 yılda 49 bin 100 polis memuru ve 7 bin 400 komiser yardımcısı olmak üzere toplam 56 bin 500 mezun verdik. Mevcut öğrencilerimiz ve alım sürecinde olanlar ile birlikte 2018 yılı sonuna kadar mezun sayısını yaklaşık 85 bine çıkarmış olacağız. Bu rakamların hedefi hain FETÖ’yle mücadelede zafiyet yaşamaktan ziyade daha da güçlendiğinin göstergesidir." dedi. 

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de emniyet teşkilatının bugün zamanın ruhunu kavrayan uygar dünyayı anlayan, önemseyen hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler ve insan hakları konusunda duyarlı polisler yetiştirme misyonunu üstlendiğini vurguladı. 

Okul birincisi Mehmet Can Metin ise sevinç ve hüznü bir arada yaşadıklarını, kutsal mesleğe adım atacakları için mutlu, saygı ve sevgiyle bütünleştikleri okullarından ayrıldıkları için üzgün olduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından yeni mezun polisler yemin etti ardından dereceye girenlere ödülleri verildi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER