Başkentte "POS cihazı tefeci"lerine operasyon

Ankara'da POS cihazlarıyla tefecilik yapıldığı ileri sürülen iş yerlerine operasyon düzenlendi.

Başkentte "POS cihazı tefeci"lerine operasyon

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, 60 ekipte görevli 200 polis, Maliye müfettişleri ve banka murakıplarının katılımıyla Ulus başta olmak üzere birçok semtte belirlenen iş yerlerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Arama kararına istinaden kapıları kilitli iş yerleri çilingir yardımıyla açıldı. Müfettişler ve murakıplar, iş yerlerindeki evrakı inceleyerek usulsüz olup olmadıklarını denetledi.

Operasyonda çok sayıda POS cihazı ve kredi kartı ele geçirildi.

- POS cihazlarını çuvalla kaçırırken yakalandı

Ekipleri fark ederek kaçmaya çalışan şüpheli, polisler tarafından yakalandı. Zanlının taşıdığı çuvalda POS cihazı, kaşeler ve evrak olduğu belirlendi.

Şüphelilerin, farklı illerden aldıkları POS cihazlarıyla Ankara'da ödeme güçlüğü çeken kişiler için kredi kartlarından yüzde 20 komisyon karşılığı çekim yaptıkları öne sürüldü.

Söz konusu iş yerlerinin sahiplerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) muhalefet, vergide usulsüzlük ve tefecilikten işlem yapıldı.

- Yakalanan tefecilik şüphelisinden polise şiir yazılı not

El konulan POS cihazlarının BDDK'ya gönderileceği, işlem dökümleri alınarak mali kaybın tespit edileceği ve geçmiş dönemlerde usulsüz işlem yapılıp yapılmadığına ilişkin inceleme gerçekleştirileceği öğrenildi.

Bu arada, usulsüz işlem yaptığı öne sürülen 27 POS cihazına el konulan iş yeri sahibinin, polislere, "Yok bir sitemim, en doğal hakkım alışveriş, soldu gençliğim. Ömrümü Ulus'ta ziyan ettim. Ağla gönlüm, nasip değilmiş kar etmek, rahat uyu yar, sana kredi kartlarımı feda ettim." dizelerinden oluşan şiir verdiği öğrenildi.

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanvekili Adnan Akın da POS cihazlarıyla tefecilik yapılan iş yerlerinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER