14 yaş ve altı çocuklar bir hafta aradan sonra yeniden sokağa çıktı

Yeni tip koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş altı çocuklar, istisna uygulanmasıyla ikinci kez sokağa çıktı.

14 yaş ve altı çocuklar bir hafta aradan sonra yeniden sokağa çıktı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 0-14 yaş aralığındaki çocuklar, 11.00-15.00 saatleri arasında getirilen serbestlik ile ikinci kez dışarı çıktı. 

İstanbul

İstanbul'da sokağa çıkma kısıtlaması 4 saatliğine kaldırılan 14 yaş altındaki çocuklar soluğu parklarda aldı. Arkadaşları ve aileleriyle dışarı çıkan çocuklar güneşin tadını çıkardı.

Sarayburnu, Yenikapı ve Ataköy sahillerindeki parklar da yürüyüşe çıkan çocuklar ve aileleriyle doldu.

Üsküdar, Kuzguncuk ve Altunizade'de cadde ve sokaklarda paten kayan ve scooter kullanan çocuklar, açık havada oyun oynamanın tadını çıkardı. Çocukların ve ebeveynlerinin maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak dışarıda vakit geçirdiği gözlendi.

Üsküdar sahilde anne, babalarıyla yürüyüş yapan çocuklar, kuşları ve sokak hayvanlarını beslemeyi de ihmal etmedi. 

Kuzguncuk sahilde yer alan yeşil alanlarda ve parklarda ise bazı çocukların arkadaşlarıyla oyunlar oynadığı ve spor faaliyetleri yaptıkları görüldü.

Beyoğlu'nda da çocuklar, aileleriyle beraber parklara akın etti. Salıncakta sallanan, paten ve kaykay kullanan çocukların mutlu olduğu görüldü. Çoğu veli, sıcak havanın da etkisiyle ağaçlık alanları ve gölgelikleri tercih etti.

Beykoz'da da çocuklar sokağa çıkma kısıtlamasının belirli saatler aralığında kaldırılması sonrası parklara ve deniz kenarlarına gitti. 

Ankara

Bir haftanın ardından 0-14 yaş arası çocuklar, aileleriyle güneşli havada dışarıda oynamanın tadını çıkardı. 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında çoğunlukla maskeleriyle sokağa çıkan çocuklar, park ve oyun alanlarında eğlendi.

Başkentin yoğun yerlerinden Kuğulu Park'ta bazı çocuklar kuğu ve güvercinleri beslerken, kimi çocuklar da arkadaşlarıyla bir araya gelmenin tadını çıkardı.

Aileleri gözetiminde dışarı çıkan çocuklar, oyuncaklarda vakit geçirmeyi, salıncakta sallanmayı tercih etti.

Tandoğan ve Maltepe'deki parklarda ise çocuklar bisiklet sürdü, patenle kaydı. Çocuklar, bisiklet sürerken de maske takmayı ihmal etmedi.

Konya

Konya'da kısıtlama nedeniyle ilk kez geçen hafta sokağa çıkabilen çocuklar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile parklara akın ederek sıcak havanın tadını çıkardı.

Sokağa çıkmanın mutluluğuyla keyifli anlar yaşayan çocuklara, aileleri de eşlik etti.

İki çocuğuyla parka gelen Şüheda Boydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa süreli de olsa getirilen serbestlikten memnun olduklarını söyledi.

Çocuklarının açık havada vakit geçirmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Boydan, "Karantina sürecinde elimizden geldiğince evde etkinlikler yaparak vakit geçiriyoruz, ders çalışıyoruz, oyun oynuyoruz. Ancak evde sıkılmışlardı, dışarı çıkmak çocuklara iyi geldi." diye konuştu.

Karaman

Karaman'da saat 11.00'den itibaren aileleri ile sokağa çıkan çocuklar, sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde park ve yeşil alanlara koştu.

Yasağın kalkmasının ardından kentin işlek caddelerinden İsmet Paşa, 1. ve 2. İstasyon caddelerinde sıcak havayı da fırsat bilerek güzel vakit geçiren çocuklar, bayram öncesi aileleriyle alışveriş yaptı.

14 yaş altı çocuklar bir hafta aradan sonra yeniden sokağa çıktı

Aksaray

Aksaray'da, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan çocuklar ikinci kez sokakla buluştu.

Çocukların çoğu evlerinin yakınlarındaki parklarda gönüllerince oynadı.

Parklarda ve bahçelerde yoğunluk oluşturan bazı çocuklar da bisiklete bindi.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da da önlemler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş altı çocuklar, kendilerine ikinci kez tanınan izinle yeniden sokağa çıkarak park ve bahçelere koştu.

Aileleriyle birlikte Akarçay ve Mehmet Sami Hancıoğlu Masal Parkı'nda salıncak, kaydırak ve farklı oyun gruplarıyla eğlenen çocuklar keyifli zaman geçirdi.

Adana

Adana'da, Atatürk Parkı'na aileleriyle saat 11.00'den itibaren gelen çocuklar, maske takıp sosyal mesafeye uygun şekilde oyunlar oynadı.

Yeşil alanlarda ve oyun gruplarında eğlenen çocuklar, güzel havanın tadını çıkardı. 

Bazı çocuklar paten, bisiklet ve kaykay kullanarak vakit geçirirken, bazıları da parktaki güvercinlere yem attı. 

Mersin

Sahil bandına aileleriyle gelen çocuklar, buradaki parklarda oynadı, sıcak havanın keyfini çıkardı. 

Bazı çocuklar da parkurlarda paten ve bisiklet sürdü.

Çocukların maske taktığı ve sosyal mesafeye dikkat ettiği gözlendi. 

Hatay ve Osmaniye

Hatay'ın İskenderun ilçesinde, aileleriyle ikinci kez sokağa çıkan çocuklar parklarda oynayarak vakit geçirdi. Kentte bazı çocuklar da bisiklet sürdü, uçurtma uçurdu.

Osmaniye'de de çocuklar oyun parkları, sokaklar ve yeşil alanlarda eğlendi. Aileleriyle, yüzlerinde maskeyle parklara gelen çocuklar, sosyal mesafeyi koruyarak yeşil alanlarda güzel havanın tadını çıkardı.

Bursa

Bursa'da havanın ısınmasıyla sokak ve caddelerde insan yoğunluğu önceki günlere göre arttı. 

Salgın tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 14 yaş ve altı çocuklar, 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlikle aileleriyle dışarı çıktı. Park ve bahçelere giden çocuklar, oyunlar oynayarak gönüllerince eğlendi. 

Eskişehir

Eskişehir'in salgın öncesi işlek yerlerinden İsmet İnönü, İki Eylül, Şair Fuzuli caddeleri ile Porsuk Çayı çevresinde normalleşme süreciyle kısmi yoğunluk dikkati çekiyor.

Kentte çocuklar, kısıtlamanın 4 saatliğine kaldırılmasıyla parklarda güneşli havanın tadını çıkardı.

Balıkesir

Balıkesir'de salgın öncesi ticaretin yoğun olduğu Ali Hikmet Paşa Meydanı ve Milli Kuvvetler Caddesi ile Çankaya Sokak'ta sakinlik gözlendi. 

Öte yandan, polis ekipleri uygulamalarını sürdürürken, kısıtlamanın 4 saatliğine kaldırılmasının ardından çocuklar güzel havanın keyfini çıkardı.

Kütahya

Kütahya'da, Cumhuriyet Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Saman Pazarı Çarşısı'nın bulunduğu bölgelerde kısmi yoğunluk görüldü. Bu yoğunlukta Ramazan Bayramı öncesinde alışveriş yapmak isteyenler etkili oldu. 

Polis ekipleri yoğun caddelere giriş ve çıkışları kontrollü sağlıyor. 

Çanakkale

Çanakkale'de Ramazan Bayramı'nda uygulanacak kısıtlama öncesi bazı vatandaşlar marketlerde alışverişlerini tamamlarken, 14 yaş altı çocuklar da aileleriyle güzel havanın tadını çıkardı.

Bilecik

Bilecik'te çocuklar, istisna uygulanması kapsamında sokağa çıktı. Çocuklar aileleriyle geldikleri parklarda oyun oynadı. Sokaklarda arkadaşlarıyla dolaşan çocuklar, keyifli zaman geçirdi.

Kimi çocuklar bisiklete binerken, kimisi anne ve babasıyla top oynadı, kimisi de parklarda gölgelikte oturdu. Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri de park ve sokaklardaki çocuklara maske dağıttı.

Yalova

Yalova'da çocuklara istisna uygulaması nedeniyle, park ve açık alanlarda yoğunluk gözlendi.

Dışarı çıkan çocuklar güzel vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı. 

İzmir'deki parklar 14 yaş ve altı çocukları ağırladı

Geçen hafta 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkan çocuklar, bu hafta yine aynı saatlerde aileleriyle yeşil alanlara koştu, sahil kenarında denize girdi. 

İzmir'in en eski parklarından Bornova Büyük Park, oyun alanları, yeşil çimleri ve fıskiyeli meydanıyla, çocukların tercih ettiği alanlar arasında yer aldı. 

Çocuklarıyla sokağa çıkmanın heyecanını yaşayan aileler ise oyun alanlarında eğlenen küçüklerin fotoğraflarını çekti. 

"Arkadaşını görünce sosyal mesafeyi unuttu"

Parka çocuğuyla gelen Hatice Balcı, 7 yaşındaki oğlu Oğuz Uras'ın dışarıya çıkacağı anı sabırsızlıkla beklediğini anlattı.

Evden çıkmadan "sosyal mesafe", "maske zorunluluğu" gibi kuralları oğluna hatırlattığını aktaran Balcı, "Maske takıyordu ama parka geldiği zaman bana verip arkadaşıyla oynamaya gitti. Sosyal mesafe kurallarını bilse de arkadaşını görünce unuttu." diye konuştu. 

Torunu 2,5 yaşındaki Asya'yı parka getiren Hatice Hallı, salgın sürecinde çocukların çok sıkıldığını, 4 saatlik sokağa çıkma serbestliğinin onlara iyi geldiğini belirterek, "Çocuklar evde huysuzlanıyor, sıkılıyor. Torunum da sokağa çıkacağını duyunca çok mutlu oldu. Şimdi oradan oraya koşturuyor. Onun mutluluğunu görünce biz de mutlu oluyoruz." dedi.

Sivas

Sivas'ta saat 11.00'den itibaren dışarı çıkan çocuklar, park ve bahçelere gitti. 

Aileleriyle dışarı çıkan çocuklar, Cumhuriyet Meydanı'nda ve İstasyon Caddesi'nde yoğunluk oluşturdu. 

Bisiklete binen, oyunlar oynayan çocuklar gönüllerince eğlendi. 

Çocukların genel olarak maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

Kayseri

Kayseri'de ise sokağa çıkan çocukların çoğu, evlerinin yakınlarındaki parklarda gönüllerince oynadı.

Sokaklarda yoğunluk oluşturan bazı çocuklar bisiklete bindi. 

Yürüyüş yollarında ise sosyal mesafe kuralına riayet edilerek gezildiği görüldü. 

Yürümeye yeni başlayan çocuklar ise anne ve babalarının yardımıyla dışarı çıkarak güzel havanın keyfini çıkardı.

Yozgat

Yozgat'ta sokağa çıkan çocuklar parklara akın etti. 

Parklarda koşup oynayan, salıncakta sallanan çocuklar keyifli vakit geçirdi.

Bazı çocuklar da Yozgat Belediyesi Çapanoğlu Kentpark'ta bulunan hayvanat bahçesindeki keçi ve kuşları besledi. 

Çocuklarını parka getiren Esra Akgül, çocukların dışarı çıktıkları için çok heyecanlı olduklarını söyledi.  

Verilen izni ve güzel günü değerlendirmeye çalıştıklarını aktaran Akgül, "İzin saatinin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum çünkü bu saatlerde güneş tepede. 15.00'ten sonra olması daha iyi olur diye düşünüyorum. O konuda bir düzenleme yapılırsa iyi olur." diye konuştu.

Sezen Bal da çocuklarla dışarıda olmaktan çok mutlu olduklarını ifade ederek, "Çocuklar dışarıyı özlediler, iki aydır içerideyiz çok daraldılar, ekran bağımlısı olmaya başladılar. Bir an önce normale dönmeyi istiyoruz. Şu anda güneşli günlerin tadını çıkartıyoruz." dedi.

Kırşehir

Kırşehir'de, İkizarası Kent Park, Masal Park ve Gazi Parkı'na akın eden çocuklar, ailelerinin gözetiminde oyunlar oynadı. 

Gazi Park'a babasıyla gelen 7 yaşındaki Nilay Koçpınar, uzun süredir evden çıkamadığı için parkı çok özlediğini söyledi. 

Parkta gönlünce eğlendiğini belirten Koçpınar, bu imkanı veren yöneticilere teşekkür etti. 

Bazı çocuklar da aileleriyle alışverişe çıktı. 

Nevşehir

Nevşehir'de de çocuklar, park ve bahçelerde oynama imkanı buldu. 

Aileleri ve arkadaşlarıyla sokaklara çıkan çocuklar, bisiklete bindi, top oynadı, parklarda vakit geçirdi.

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla bazı çocuklar da aileleri ile bayramlık kıyafet alışverişi yaptı.

Aydın

Aydın'da çocuklar, aileleriyle park ve yeşil alanlara koştu. 

Kentte hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı önceki hafta yoğunluk yaşanan İstasyon Meydanı ile Atatürk Kent Meydanı'nda bu kez az sayıda çocuğun dışarıda olduğu görüldü. 

Çocuklardan bazılarının bisiklete binip paten kaydığı gözlendi. 

Uşak

Uşak'ta da çocuklar, aileleriyle kentteki parklara akın etti. 

Bazı çocuklar arkadaşlarıyla top oynarken bazıları ise bisiklete bindi. Çocuklar, kent merkezindeki Atapark ve Huzurpark'ta keyifli vakit geçirdi.

Denizli

Denizli'de çocuklar bir hafta aradan sonra yeniden sokağa çıkmanın mutluluğunu yaşadı. Ailelerinin de eşlik ettiği çocuklar, İncilipınar Parkı'nda bisiklet sürdü, top oynayıp salıncaklarda sallandı. 

Sıcak hava nedeniyle miniklerin gölgelik alanları tercih ettiği görüldü. 

Manisa

Manisa'da dışarı çıkmanın mutluluğunu yaşayan çocuklar, sıcak hava nedeniyle gölgelik alanlarda vakit geçirdi. 

Atatürk Kent Ormanı ve Fatih Parkı gibi mekanlar çocukların en çok ilgi gösterdiği yerler oldu. 

Trabzon

Trabzon'da sokağa çıkan çocukların ilk tercihi parklar oldu. Aileleriyle şehir merkezinde ve evlerinin yakınındaki parklara giden çocuklar, gönüllerince eğlendi.

Sıcak havanın da etkisiyle sahilde olmayı tercih eden bazı çocuklar da bisiklet sürerek yeşil alanlarda zaman geçirdi.

Ordu

Ordu'da çocuklar, sıcak havanın da etkisiyle sahil kesimini tercih etti. Denize ayaklarını sokarak serinleyen çocuklar, kumlarda oyun oynadı. 

Bazı çocuklar, bisiklet sürdü, paten ve kaykay yaparak gönüllerince eğlendi. Bazı çocukların da balonlar eşliğinde koştuğu, hayvanlarını gezdirdiği, çimlerde sohbet ettiği görüldü.

Ebeveynler, deniz manzarası eşliğinde çocuklarıyla birlikte fotoğraf çekti.

Çocuk giyim mağazalarının önlerinde ise kuyruk oluştuğu görüldü. 

Giresun

Giresun'da çocuklar, bir hafta aranın ardından sokakta oynamanın tadını çıkardı.

Güneşli havayı fırsat bilen çocuklar, park ve meydanlarda yoğunluk oluşturdu. Oyun oynayan çocuklar doyasıya eğlendi.

Gümüşhane

Gümüşhane'de bir haftalık aranın ardından yeniden sokaklarla buluşan çocuklar, parklarda gönüllerince eğlendi. 

Aileleriyle dışarı çıkan çocuklar, güneşli havanın tadını çıkardı.

Bayburt

Bayburt'ta, Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki kısıtlama süresince ikinci kez dışarı çıkan çocuklar, gezerek güneşli havada eğlendi.

Aileleriyle tedbirlere uyarak evlerinden ayrılan çocuklar, Çoruh Nehri çevresindeki alanlarda arkadaşlarıyla buluşup zamanlarını değerlendirdi.

Diğer tüm illerde de Kovid-19 tedbirleri kapsamındaki kısıtlma süresince ikinci kez dışarı çıkan çocuklar güneşli havanın tadını çıkardı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER