Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları öne sürülen, aralarında dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar ve İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ'un da yer aldığı 14'ü tutuklu 22 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Polis Meslek Yüksekokulunda (POMEM) oluşturulan salonda görülen duruşmada "Abdullah" kod adlı gizli tanık, FETÖ'cülerin kendilerini Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde belli etmediklerini söyledi. 

Mahkeme başkanının salonda bulunan sanıkları tanıyıp tanımadığını sorması üzerine gizli tanık, eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar'ı teşhis etti.

Çağlar'ın bir dönem kendisinin de bulunduğu birlikte alay komutanı olarak görev yaptığını belirten gizli tanık Abdullah, şu ifadeleri kullandı:

"Çağlar, alay komutanımdı. Kendisini o dönem yakınen tanıdım. Davranış ve hareketleriyle o dönem 'hizmet hareketi' diye bilinen FETÖ/PDY üyesi olduğunu anladım. Bunlar kendilerini gizlemek için namaz kılmaz ve oruç tutmazlardı. Çağlar'ın alay komutanı abileri olurdu. Karargahta subaylarla ilgili anında karar vermez, ertesi gün karar verirdi. Stratejik konuları FETÖ'den talimat alarak öyle uygulardı. Kendilerinden olmayanlara mobbing uygulardı.

Çağlar, örgüt içinde değeri yüksek birisidir. Bu yüzden çocuklarını FETÖ okullarına göndermeyerek kendisini kripto olarak gizlemiştir."

Savunma yapan sanık Ekrem Çağlar da biri gizli tanık olmak üzere 3 kişinin aleyhinde beyanda bulunduğunu söyleyerek, "Yıllarca kendi aralarında yaptıkları dedikodularla bizleri kafalarında bir yere oturtmuşlar. Yalanlarla, iftiralarla bizi karalıyorlar. Delil oluşturacak somut tek bir şey söylemediler. Anlatılanlar tamamen başkalarından duydukları kuruntulardan ibarettir." dedi.

Duruşma, diğer tanıkların dinlenmesiyle sürüyor.

İddianameden

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe teşebbüsüne katıldıkları ve örgütün kentteki sözde "ana komuta kademesi"nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde "sıkıyönetim komutanı", dönemin 3. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı olan eski Tuğgeneral Ekrem Çağlar ile örgütün sözde "3. Ordu Komutanlığına bağlı komutanlardan sorumlu mahrem imamı" olduğu öne sürülen eski Yrd. Doç. Dr. Veli Karagöz ile eski İl Jandarma Komutanı Albay Murat Orhan Tonğ ve subayların bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi, "sanık" sıfatıyla yer alıyor.

Sanıklar hakkında "Anayasa'yı ihlal", "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan da 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.