Fed yetkililerinden faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, bankanın faiz artırımları için enflasyondaki ilerlemeyi baz alması gerektiğini söyledi.

Fed yetkililerinden faiz açıklaması
ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans, yaptığı konuşmada, Fed'in enflasyon hedefine ulaşmak için faiz oranlarını düşük tutmak zorunda kalabileceğine işaret etti.

"Fed sürdürülebilir fiyat istikrarına geç olmadan ulaşmak için kararlılık göstermeli" diyen Evans, bunun "mevcut işsizlik hedefinin altına inilmesini ve enflasyon hedefinin üstüne çıkılmasını gerektirebileceğini" belirtti.

Evans, faiz artışlarının, enflasyondaki ilerlemeye göre ayarlanması gerektiğini savunarak, kısa vadeli ekonomik görünümün nispeten iyi olduğunu dile getirdi.

"Bir faiz artışına ihtiyaç var"
St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise Arkansas eyaletinin Fayetteville kentinde düzenlenen konferansta, bu yıl bir kez faiz artırılmasına ihtiyaç duyulduğu görüşünü yineledi.

Bullard, bununla birlikte, düşük faiz oranlarının gelecek 2-3 yıl boyunca süreceğine işaret ederek, "Düşük faiz oranları gelecek 2-3 yıl boyunca norm olmaya devam edecek." dedi.

aa

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER