Dolar 3,74 TL'yi Aştı

Güne 3.67'den başlayan dolar/TL Merkez Bankası'ndan gelen açıklamalar ve Fed'in faiz artırım ihtimaliyle birlikte 3.74'ü aştı.

Dolar 3,74 TL'yi Aştı

Dolar/TL dolar endeksinde görülen yükselişe paralel yönünü yukarı çevirirken, Merkez Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamaları da etkili oldu. Bankalararası piyasada güne 3,67 civarında başlayan dolar 3,74'ü aştı. Euro da 3,94'ün üzerine çıktı.

MERKEZ FAİZE YÖNELİK SİNYAL VERMEYİNCE DOLAR YÜKSELDİ

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya küresel öngörülebilirliğin düşük olması temkinli bir politika duruşu gerektirdiğini bu çerçevede fiyatlama davranışları yakından takip edilerek gerekirse ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini söyledi.

Çetinkaya ek sıkılaştırmaya devam edeceğini belirtse de, haftaya yapılacak toplantıda faize yönelik bir sinyal vermemesi kurda yukarı yönlü harekete neden oldu. Piyasalarda faiz koridorunun üst bantı ve geç likidite penceresi faizinde artırım beklentisi var.

GÖZLER FED KARARINDA

Fed'in haftaya çarşamba açıklanacak kararında faiz artışına gidilmesi bekleniyor. 16 Mart'ta da Merkez Bankası toplanacak.

Piyasalar bu cuma açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verisini de yakından takip edecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER