Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli kuzey-güney aksındaki önemli bir ulaşım ağı olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, devam eden Yeni Zigana Tüneli ile ilgili "Ülkemizin en önemli, en büyük projelerinden bir tanesi, o da bölgeye çok büyük katkıda bulunacak. İnşallah kuzey-güney aksındaki önemli bir ulaşım ağı olacak" dedi.

Bakan Karaismailoğlu: Yeni Zigana Tüneli kuzey-güney aksındaki önemli bir ulaşım ağı olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Trabzon'daki temasları kapsamında Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nu makamlarında ziyaret etti.

Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Büyükşehir Belediyesince Atatürk Alanı ve Meydan Parkı civarında devam eden cephe sağlıklaştırma çalışmalarını inceledi, Belediye Başkanı Zorluoğlu'ndan bilgi aldı.

AK Parti Trabzon İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, İl Başkanı Haydar Revi ve parti yöneticileriyle bir süre görüştü.

Karaismailoğlu, burada gazetecilere, sabahın erken saatlerinden itibaren şehrin yöneticileri ile Trabzon için neler yaptıkları, yapacakları ve gelecekte neler olması gerektiği konularında istişarelerde bulunduklarını söyledi.

"Karada, havada, denizde, raylı sistemlerde çok derin çalışmalarımız var"
Bakan Karaismailoğlu, bir gazetecinin, "Trabzon'un da dahil olacağı demir yolu projesinin Rize'ye kaydırıldığına ilişkin söylemler var. Siz de bir Trabzonlu olarak, Trabzon'a demir yolu projesini istiyor musunuz? Trabzon demir yolu projesi hangi aşamada?" sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Bu işler istemekle olmaz. Bunların hesap, kitabı var, altını doldurmak gerekiyor. O yüzden fizibilite, etüt çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce açıklanmış olan bazı hatlar var, onlarla hiçbir sıkıntı yok. Biz de oradaki projelerimizi devam ettiriyoruz. Bunun gibi etüt çalışmalarımız da devam ediyor bir taraftan. Yine fayda, maliyet analizleri yapılıyor. İnşallah bu fizibiliteler olumlu yönde başladığında biz bunu yatırım programına teklif edeceğiz, orada da tartışacağız bunu. Sırf Trabzon için değil, ülkemizin her noktasında karada, havada, denizde, raylı sistemlerde çok derin çalışmalarımız var. Bunlar belli bir aşamaya geldikten sonra uygulama aşamasına geçiyor, inşallah Trabzon'da da bu hak ettiği yatırımları, altını doldurarak planladığımız zaman faaliyete geçireceğiz. Bu daha önce açıklanan demir yolu hattında burada tartışıldığı şekilde bir değişiklik söz konusu değildir ama dediğim gibi bizim her noktayla ilgili de çalışmalarımız var. Çünkü bunlar bir master plan çerçevesinde, belli bir programlar dahilinde yapılan işler. Sonuçta demir yolu yatırımları özellikle çok büyük maliyetleri ve çok büyük yatırımları olan bir şey. Çünkü bunlar çok ağır yük getiren yatırımlar. Zamanı geldiğinde hepsi yapılacaktır, o yüzden bu minvalde herhangi bir sıkıntı olmadan ilerliyor işlerimiz."

"Bölgeye çok büyük katkıda bulunacak"
Yeni Zigana Tüneli inşaatında da incelemelerde bulunacağını dile getiren Karaismailoğlu, "Orada da işler iyi gidiyor, hızlandırılması konusunda çalışmalarımız devam edecek. O da ülkemizin en önemli, en büyük projelerinden bir tanesi, o da bölgeye çok büyük katkıda bulunacak. İnşallah kuzey-güney aksındaki önemli bir ulaşım ağı olacak. Bölgede uzun zaman sonra bir lojistik güç olarak da bu yollar, bu ulaşım yatırımları bölgeye büyük hizmetler sağlayacak, bölgenin kalkınmasına da çok katkıları olacak projeler." diye konuştu.

Karaismailoğlu, "Trabzon'da bir çok tartışmalı proje var. Bunlardan biri terminal, diğeri de Kemerkaya Mahallesine yapılacak olan üçüncü tünel. Meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşları bunlara karşı çıkıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusunu ise "Bu konular şehirde de anladığım kararıyla belli bir aşamaya kadar gelmiş, tartışılmış. Bunların hepsini dikkate alıyoruz çünkü Trabzonluların istekleri doğrultusunda çalışmalarımızı bir daha gözden geçirip en hayırlısı neyse, en doğrusu neyse, dediğim gibi fizibilite, etüt çalışmalarını devam ettirip en faydalı proje ne ise onu uygulayacağız, ondan kimsenin şüphesi olmasın. Bu konularda bize güvensin arkadaşlarımız, hemşehrilerimiz, inşallah çok daha güzel işler yapacağız burada. Hiç merak etmeyin." karşılığını verdi.

Ziyaretleri sırasında Bakan Karaismailoğlu'na AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Bahar Ayvazoğlu ve Salih Cora ile Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve diğer ilgililer eşlik etti.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER