ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Belli Oldu

ABD'de tarım dışı istihdam Eylül'de 156 bin arttı, işsizlik%5 oldu. Verinin beklentinin altında gelmesi nedeniyle dolar düştü.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri Belli Oldu
ABD'de tarım dışı istihdam verileri belli oldu. İstihdam Eylül'de 156 bin arttı, işsizlik%5 oldu.

BEKLENTİNİN ALTINDA KALDI

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre tarım dışı istihdam Eylül'de 156 bin arttı, işsizlik%5 oldu. Beklenti istihdamın 172 bin artması, işsizlik oranının ise%4.9'da kalmasıydı. Ortalama Saatlik Kazançlar Eylül'de aylık%0.2 ile beklentinin altında arttı. Beklenti%0.3 artıştı. Yıllık bazda ise% 2.6 ile beklentiye paralel arttı.

Bir önceki aya ilişkin istihdam verisi ise 151 binden 167 bine revize edildi. 2 aylık net tarım dışı istihdam revizyonu -7 bin kişi olarak gerçekleşti.

DOLARIN İLK TEPKİSİ

Bu arada beklentinin altında gelen veri sonrası dolar/TL 3.0547 seviyelerinden 3.0398'e kadar geriledi. Daha sonra 3.044 civarında dengeledi.

FED'İN FAİZ ARTIŞINI DESTEKLİYOR

İstihdam piyasasındaki ilerlemenin tüketici harcamaları ve daha fazla ücret artışını destekleyeceği ve Fed politika yapıcılarını yıl sonuna kadar faiz artışı için cesaretlendireceği belirtiliyor. Fed'in faiz kararı açısından önem teşkil eden bu veri, Kasım toplantısından önceki son istihdam verisi olması açısından da önem teşkil ediyor.

Diğer yandan ABD'de Çarşamba günü açıklanan veri, özel sektör istihdamının Eylül'de 154 binle beklentinin altında arttığını göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 11:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER