ERÜ, Merkezi Asya Üniversiteler Birliği Genel Kurulu'na katıldı

Erciyes Üniversitesi'nin (ERÜ) kurucu üyesi olduğu Merkezi Asya Üniversiteler Birliği’nin (MAÜB) Birinci Genel Kurulu İran’ın Erdebil şehrinde, Mohaghegh Erdebili Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

ERÜ, Merkezi Asya Üniversiteler Birliği Genel Kurulu'na katıldı

Kırgızistan Türk-Manas Üniversitesinde toplanılarak 29 Nisan 2016’da kurulan MAÜB, aradan geçen kısa zamana rağmen bugün itibariyle; Afganistan, Azerbaycan, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Güney Kore, Makedonya, Moğolistan, Pakistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkiye ve Ukrayna dahil 16 ülkeden 60 üniversiteyi bünyesinde toplamayı başardı. Bu yıl ilk kez genel kurula gidilen MAÜB birinci Genel Kurulunda, kurucu üye statüsünde yer alan Erciyes Üniversitesi de yer aldı. Toplantıya Erciyes Üniversitesi Rektörlüğünü temsilen, ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kemal Apalak ve Öğrenci İşleri Koordinatörü Doç. Dr. Tuncay Karaaslan katıldı. Genel Kurul öncesinde ise “Eğitimde Uluslararasılaşma” başlıklı bir panel ve Üniversiteler Tanıtım Fuarı düzenlendi. Erdebil’de yapılan toplantıya 16 üye üniversiteden 11’i rektör olmak üzere 35 temsilci katıldı. İran’ın kuzeybatısındaki Erdebil, Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan ve Gilan eyaletlerinden 13, komşu Gürcistan’dan 1 üniversite konuk olarak temsil edildi. Genel Kurulda Birliğin kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen faaliyetler kurul üyelerine aktarılırken 14 Nisan 2017’de Kırgızistan Türk-Manas Üniversitesi toplantısında Yürütme Kurulu tarafından  onaylanan Yönerge onaya sunularak  oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nda hayata geçirilmek üzere Birliğin resmî dili olan Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan “MAÜB Değişim Programı Yönergesi” ve “MAÜB Öğrenci Konseyi Yönergesi” de Genel Kurul üyeleri tarafından onaylandı.


 

MAÜB ile üye üniversitelerin eğitim ve öğretimde, bilimsel araştırmada, topluma hizmette, uluslararasılaşmada, kültür, sanat ve sportif alanlarda, çeşitli konularda faaliyetler ve proje geliştirmede ortak hareket etmesine karar verilerek toplantı son buldu.

DHA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER