Güney Çin Denizi’nde tansiyon en üst seviyede!

Tüm dünyanın yakından izlediği ve bir çok ülkenin üzerinde hak iddia ettiği Güney Çin Denizi krizinde Çin'in askeri amaçlı bir radar üssü kurmasıyla tansiyon en üst seviyeye çıktı.

Güney Çin Denizi’nde tansiyon en üst seviyede!
br />Japon medyası Cumartesi günü Çin'in uluslararası yasaları çiğnediğinden bahsetmişti ve bunun hemen ardından bugün Çin söz konusu sularda askeri amaçlı bir radar üssü kurdu ve etrafını da kameralarla donattığını duyurdu. Çin'in bu yaklaşımının ise ABD'ye karşı olduğu savunuluyor çünkü Japonya ve Güney Kore gibi bir çok ülkenin güvenliği ABD'nin güvencesi altında.
Filipinler, geçen aylarda kendi bölgesini ihlal eden Çin hükümetini uluslararası mahkemeye vermişti ancak Çin hükümeti "biz o mahkemeyi de vereceği kararları da tanımıyoruz" diye karşılık verdi.
İki hafta önce ABD'den en üst seviyede bir ekip Güney Çin Denizi konusunu görüşmek için Pekin'e gitmişti ancak bu konuda hakkında hiç bir açıklama yapılmadı. Buna tepki olarak Washington Post gazetesi de "Güney Çin Denizi görüşmelerinin ilk adımı Güney Çin Denizi hakkında konuşmamak" başlıklı bir haberle bu önemli konunun üzerinin örtülmesini eleştirmişti. Japonya ise yakın zamanda tartışmalı sulardaki askeri etkinliğini arttıracağını açıkladı. Bu bölgede ayrıca Endonezya, Malezya, Brunei, Singapur ve Vietnam'da hak iddia ediyor.

DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 12:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER