Türkmenler Kerkük'teki ABD varlığından endişeli

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Milletvekili Turan: "ABD güçlerinin, geçmişte olduğu gibi tarafsız kalmayı başaramayacağı ve Kürt siyasi partilerin yanında yer alacağından endişeliyiz"

Türkmenler Kerkük'teki ABD varlığından endişeli

KERKÜK (AA) - Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili Hasan Turan, son günlerde Kerkük'teki asker sayısını artıran ABD'nin daha önce olduğu gibi yeniden kente Kürt siyasi partilerine bağlı silahlı güçleri yerleştirmesinden endişe ettiklerini belirtti.

ITC Milletvekili Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "ABD güçlerinin, geçmişte olduğu gibi tarafsız kalmayı başaramayacağı ve Kürt siyasi partilerin yanında yer alacağından endişeliyiz." dedi.

Yaklaşık 7 aydan bu yana Kerkük'ün güneyindeki K1 Askeri Üssü'nde bulunan ABD güçlerine işaret eden Turan, ''Kerkük'teki ABD güçlerinin terörle mücadele konusunda Iraklı güçlere destek vermesini destekliyoruz. Ancak daha önce olduğu gibi kente bir kez daha Peşmerge ve Kürt asayiş güçlerini yerleştirmelerine izin vermeyeceğiz.'' diye konuştu.

- "Kerkük'ün yabancı güce ihtiyacı yok"

Irak federal güçlerinin Kerkük'ü kontrol etmeye başladığı 16 Ekim'den bu yana kentte güvenlik ve istikrarın sağlandığını dile getiren Turan, ''Savunma ve İçişleri bakanlıkları tarafından güvenliği sağlanan Kerkük'ün, yabancı güce ihtiyacı yok." ifadesini kullandı.

Peşmerge güçlerinin 2009'da Kerkük'e girişini sağlayan ABD'nin, aynı hatayı yeniden yapmaması gerektiğini söyleyen Turan, şunları kaydetti:

''Kerkük'ün güneyindeki K1 Askeri Üssü'ndeki 300 ABD askerinin, bölgedeki Irak güçlerine destek sağlamaktan başka bir görevi olmamalı.''

Irak ordusu, federal polis ve onlara destek veren Haşdi Şabi'den meydana gelen ortak güçler, 16 Ekim'de Peşmerge'nin çekilmesinin ardından herhangi bir çatışma yaşanmadan Kekük'te kontrolü sağlamıştı

 

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 12:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER