Saakaşvili hakim karşısına çıktı

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de gözaltına alınan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili mahkemeye çıkarıldı

Saakaşvili hakim karşısına çıktı

Gözaltına alınan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Kiev'de hakim karşısına çıktı.

Saakaşvili, sabah saatlerinde Kiev'de bulunan Peçerskiy mahkemesine getirildi. Duruşma öncesinde Saakaşvili'nin taraftarları mahkeme binası önünde toplandı.

Ukrayna polis makamları, 250 polisin mahkeme binası etrafında güvenlik önlemi aldığını duyurdu. Saakaşvili’nin taraftarları ile polis arasında duruşma öncesinde zaman zaman arbede yaşandı.

"Cam kafes içerisine konuldu"

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, mahkeme salonuna getirilerek cam kafes içerisine konuldu. Taraftarları ile Ukrayna milli marşını okuyan Saakaşvili, cam kafes içerisinde kameralar karşısında basına açıklamalarda bulundu.

Saakaşvili, mahkemenin kendisini hapise göndermesi halinde açlık grevine devam edeceğini söyledi. Saakaşvili, "Bir cumhurbaşkanının nasıl çalışabildiğini gösterdim, şimdi de nasıl ölebileceğini göstereceğim." ifadelerini kullandı.

Duruşma başladıktan sonra avukatı Ruslan Çernolutskiy'in itirazı üzerine Saakaşvili duruşma salonundaki cam kafes içerisinden çıkarılarak avukatlarının yanına oturtuldu. Saakaşvili bir süre eşi Sandra Roelofs ile mahkeme salonunda yan yana oturdu.

Bazı Ukrayna milletvekillerinin yanı sıra Anavatan Partisi lideri Yuliya Timoşenko, Saakaşvili’ye destek için mahkeme salonuna geldi. Saakaşvili ile tokalaşan Timoşenko, yargılamayı ayakta takip etti.

Suç örgütlerine yardım etmek ve onların suçlarını örtmek iddiası ile mahkemeye çıkarılan Saakaşvili geçen hafta gözaltına alınmıştı.

AA

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER