Maria kasırgası tüm Porto Riko'yu karanlıkta bıraktı

Atlantik okyanusunda etkili olan Maria kasırgası nedeniyle Porto Riko'nun tamamının karanlıkla kaldı

Maria kasırgası tüm Porto Riko'yu karanlıkta bıraktı

NEW YORK (AA) - Porto Riko’nun güney doğusundaki Yabucoa bölgesinde kategori 4 şiddetinde etkili olan Maria Kasırgası tüm adanın elektriksiz kalmasına yol açtı.

Porto Riko Eyaleti Acil Durum Afet Yönetim Kurumu sözcülüğü, Maria kasırgasının adanın tamamını elektriksiz bıraktığını açıkladı.

Sözcülük elektrik kesintisiyle ilgili açıklamasında, halka sel ve toprak kaymasının ilk rüzgarlardan daha ölümcül olaylara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Kasırga nedeniyle 500'den fazla barınağın açıldığını bildiren Porto Riko Valisi Ricardo Rossello da 11 bin kişinin barınaklara yerleştirildiğini açıkladı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi ise kasırganın saatteki hızı 185 kilometrelik rüzgarla Porto Riko'dan uzaklaştığını ve 48 saat içinde rüzgarın şiddetinde küçük bir düşüş olabileceği tahmininde bulundu.

- Dominik Cumhuriyeti limanlarının çoğunu kapattı

Dominik Cumhuriyeti, limanlarının çoğunu Maria kasırgasının ülkede etkili olmasından önce kapattığını açıkladı. Ancak ülkenin günde 34 bin varillik petrolün işlem yapıldığı rafinerisinin çalışmaya devam ettiği bildirildi.

- Turizm ve sigorta sektörünü vurdu

Karayiplerde ağaçları yerlerinden söken, evleri yerle bir eden ve milyonlarca dolarlık yatları ters çeviren kasırgalar birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Önceki yıllarda olmadığı kadar fazla cereyan eden 5 şiddetindeki kasırgalar, ada ülkelerinde hayatı korkunç hale getirirken, sigorta şirketleri ve turizme de büyük darbe indirdi. Felaketlerin en büyük zararı kruvaziyer turizmine verdiği belirtiliyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 22:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER